PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

V. Folklorní festival Senioři 2006

Tisková zpráva
V. FOLKLORNÍ FESTIVAL "SENIOŘI 2006"
Vinařský areál Plže v Petrově, 28. května 2006
Nakonec vše dobře dopadlo a my jsme se opět přesvědčili, že děláme dobrou věc a tudíž je nám přáno. V neděli dne 28. 5. 2006 se ve vinařském areálu Plže v Petrově u Strážnice VI. folklorní festival "SENIOŘI 2006" uskutečnil.
V sobotu odpoledne už přijeli ti nejvzdálenější, FK Omladina z Košíc. Nocovali ve Strážnici a do Petrova přijeli po Baťově kanále krytou lodí ÁMOS. Tento dárek jim připravil Mgr. Petr Antoš, který je také na cestě s výkladem provázel. Od noci do nedělního poledne nepřetržitě pršelo. Od časného rána vyzváněl telefon: "Máme vůbec jezdit? Je mokrá varianta?" "Ano, přijeďte, odpoledne pršet nebude". Tentokrát to meteorologům opravdu vyšlo. Nepřetržitý déšť ustal na jižní Moravě před polednem, jak předpověděli. Ještě hodinu před začátkem nás postrašila pořádná bouřka, ale hlavní pořad začal v 15.00 hodin podle plánu a dokonce později vylezlo i sluníčko.
Před slavnostním zahájením přivítali starostka Jarmila Růžičková a místostarosta obce Petrova Ladislav Krůtil zástupce všech zúčastněných skupin. Jak jinak než v jednom z 80 vinných sklepů, které tvoří vinařský areál Plže, koláčkem a sklenkou dobrého petrovského vína.
Folklorní sdružení Strážnicko-Veselsko-Horňácko
A přijeli opravdu všichni. Doliňáci ze Starého Města přijeli dokonce vlakem. MISS (Mladí I Starší Staříci) KAŠAVA ze Zlína - začali se scházet před 3 měsíci, inspirováni našim festivalem, vystupovali v jednotných tričkách, s nápisem HOLD STAŘÍ. Kroje teprve tvoří. VSPT Beskyd - Stará garda ze Zubří byl opravdu skvělý. Stejně jako Senioři souboru Ostravica z Frýdku Místku obohatili náš společný program nádhernými starobylými kroji a tanci svých regionů. S CM souboru Beskyd zazpívala vynikající interpretka valašských písní Eva Porubová, rozená Štiková. VM (Věčně Mladý) Danaj ze Strážnice zatančil starobylý strážnický tanec danaj, podle kterého nese již od r. 1959 své jméno. Tanec danaj už mají za ta léta přímo pod kůží. Mužská část tanečníků předvedla verbuňky z tanečního pásma Vojna. Doprovázela je SCM Michala Miltáka, se kterou zazpíval Jan Múčka. Letos oslaví už 70. narozeniny. "Z poza kopečka" přijeli i další slovenští hosté, Senioři souboru Skaličan s CM souboru Skaličan a ženským sborem. Na setkání s nimi se vždycky těšíme. Vždyť jsme všichni Slováci, i když my Moravští a máme toho tolik společného. Skaličani nezklamali, byli opět nádherní. Závěr hlavního pořadu patřil již tradičně těm nejtemperamentnějším z východního Slovenska - Folklórnému klubu Omladina z Košíc, který v našem regionu hned navázal kontakty a přijede na jižní Moravu i v roce 2007.
HODINA JUNIORŮ, patřila verbířům. Proběhlo regionální kolo soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Zúčastnili se 4 verbíři ze Strážnice a 5 z Horňácka, z nichž byli porotou vybráni 2, kteří se účastní finále soutěže na 61. MFF Strážnice 2006. Nejvíce se líbili Michal Adamec ze Strážnice a Ivan Vařecha z Lipova. Horňácké verbíře doprovodila Horňácká CM s primášem Josefem Stašou, Strážničanům pod nohy zahrála CM složená z muzikantů několika strážnických muzik s primášem Vítězslavem Pálenským
Folklorní sdružení Strážnicko-Veselsko-Horňácko
Den byl příjemně zakončen zpěvem a tancem při SCM Michala Miltáka. Zábavu posledních návštěvníků a účinkující pak násilně ukončil až noční déšť.
Návštěvnost akce, kterou pořádá Folklorní sdružení regionu Strážnicko - Veselsko - Horňácko, soubor Danaj a obec Petrov ve spolupráci s FOS ČR byla sice ovlivněna téměř dvoudenním deštěm, ale nic neubralo na náladě účinkujících ani atmosféře festivalu. V příštím roce se bude konat v sobotu 26. května 2007.
Festival dále podpořili Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Oseva Bzenec, Alnus Strážnice, Logomatic Zlín a Velkopopovický kozel.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační centrum Borovice.

Tatiana Pálenská
tel. 777064680, e-mail: palenska@veseli-nad-moravou.cz

Folklorní sdružení Strážnicko-Veselsko-Horňácko
Folklorní sdružení Strážnicko-Veselsko-Horňácko

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.05.2006 v 18:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA