PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XI. jihočeský folklorní festival Kovářov 2006

Tisková zpráva...

OHLÉDNUTÍ ZA XI. JIHOČESKÝM FOLKLORNÍM FESTIVALEM KOVÁŘOV 2006
V obci Kovářov se uskutečnil 2. - 4. června XI. jihočeský folklorní festival Kovářov 2006, kterým tato regionální přehlídka dětských a dospělých folklorních souborů vstoupila do své druhé dekády. Diváci měli možnost shlédnout vystoupení jak jihočeských souborů, tak i hostů, kteří na letošní ročník přijeli na pozvání pořadatelů. Tradičně se na festivalu objevily i programy doprovodné, jakými byly lidový jarmark, řemeslné dílny, divadelní představení, lidová zábava, ohňostroj a další.
Na festivalu účinkovalo celkem 19 souborů a představilo se 447 účinkujících. Festival provázelo poměrně chladné počasí, které nepřidalo na návštěvnosti, ale přesto všechny pořady diváci shlédli.
Páteční program dětských folklorních souborů s názvem "Za naší stodolou" se uskutečnil pro nepřízeň počasí v Kulturním domě a byl věnován zejména dětskému publiku. V úvodu celého pořadu si všechny účinkující děti zazpívaly na jevišti píseň Na tom bošileckým mostku a po zahajovacích slovech moderátorky a starosty obce Pavla Hrocha se s písní Za naší stodolou představila Eva Dvořáková z Kovářova, vítězka regionální soutěže dětských zpěváků lidových písní Jihočeský zpěváček 2006.
Jihočeský folklorní festival
momentka z dětského vystoupení
Vystoupení dětských folklorních souborů a hosta pátečního festivalového dne, souboru historického tance Regii Caroli regis z Prahy, přihlížely děti z kovářovské a klučenické základní školy i další diváci z řad dospělých. Odpolední program probíhal od 14 hodin opět v Kulturním domě a děti si zde mohly ozkoušet svoji zručnost při řemeslných dílnách, vyráběly figurky z hlíny, vyzkoušely si hrnčířský kruh, pletly ozdobné náramky nebo přívěsky a některé si svoji fantazii zúročily výtvarnými pracemi. V průběhu řemeslných dílen si děti i zasoutěžily a mnohé z nich se naučily několik středověkých tanců za odborného výkladu vedoucího souboru historického tance. Součástí zábavného odpoledne byla samozřejmě i oblíbená diskotéka, při které se děti jaksepatří vydováděly.
Od 14 hodin vysílal též Český rozhlas České Budějovice pořad o Kovářovu s názvem "U nás", ve kterém se posluchači dozvěděli o životě v této obci, folklorních aktivitách místních souborů a také o probíhajícím festivalu.
Druhý festivalový den proběhl již v krásném prostředí kovářovské návsi. Od 10 hodin si mohli návštěvníci procházet jarmark a pro nejmenší sehráli loutkoherci ze spolku Fikar z Nadějkova pěknou pohádku. V zasedací síni kovářovské radnice se uskutečnilo tradiční slavností uvítání vedoucích zúčastněných souborů, sponzorů a hostů. Ve 13 hodin se od Kulturního domu směrem k návsi vydal krojovaný průvod všech účinkujících a za doprovodu svých kapel oznamoval divákům blížící se slavnostní zahájení Hlavního festivalového dne. Každý ze souborů se krátce předvedl na jevišti a po představení posledního souboru se všichni účinkující vrátili zpět na podium a společně zazpívali píseň K Budějicům cesta. Po slavnostní festivalové znělce a úvodních slovech přišla na řadu jednotlivá vystoupení jihočeských souborů, hostů a nechybělo ani každoroční předání žertovného dárku členům Kovářovanu od souboru Doudleban. V průběhu odpoledne byly vyhlášeny i výsledky soutěže "O nejkrásnější jihočeskou hnětynku", vítězkou se letos stala paní Božena Kolorosová z Kovářova. Po skončení folklorních pořadů a předání upomínek vedoucím souborů si společně všichni zazpívali píseň Na rozloučení mí potěšení. Z důvodu chladného počasí se další pořad s názvem Posezení pod kaštany přesunul do místního Kulturního domu, kde se folklorní soubory a další hosté dobře bavili při písních kapely Kovačka z Milevska, cimbálové muziky Slováckého krúžku ze Svatobořic-Mistřína a dechové hudby Musikverein Lehen z Rakouska.
Jihočeský folklorní festival
Slovácký krúžek v průvodu
V zasedací síni radnice se uskutečnilo tradiční setkání vedoucích zúčastněných souborů s odbornou komisí delegovanou Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici. Všichni vedoucí vyslechli hodnocení předvedených programů a shodli se v názoru, že každoroční konzultace s odborníky je přínosná pro souborovou práci a pomáhá kromě dalšího odstraňovat případné nepůvodní prvky, které se objevují v našem folkloru.
Ve 22 hodin ozářil noční oblohu ohňostroj doprovázený svižnými tóny rakouského dechového orchestru, který zahrál přihlížejícím divákům před Kulturním domem.
V neděli v Kovářově probíhala také výstava Keramika a drát výtvarnice Věry Pichové z nedalekého Milevska. Odpoledne se od 12 do 14 hodin konalo v Pivovarském dvoře Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí přátelské posezení u cimbálu se Slováckým krúžkem a členy souboru Kovářovan. Kovářovan ještě poseděl do večerních hodin na kovářovské radnici, aby zhodnotil a uzavřel celý festival.
Z jihočeských folklorních souborů se představily:
Kovářovánek, Malý Kovářovan, Blaťáček, Prácheňáček, Kovářovan, Doudleban, Soběslavská chasa mladá, Blaťácký soubor, Dudácká muzika Duha, Libín, Radost, Písečan, Furiant.
Hosté festivalu:
Regii Caroli regis z Prahy, Fikar z Nadějkova, Slovácký krúžek ze Svatobořic-Mistřína , Moták z Prahy, Kovačka z Milevska, Musikverein Lehen z Rakouska.
Chtěli bychom poděkovat všem účinkujícím za jejich programy, se kterými se v Kovářově letos představili a samozřejmě naše poděkování patří i všem divákům, které neodradilo chladnější počasí a shlédli všechna folklorní vystoupení.
Veliké poděkování patří generálnímu partnerovi festivalu Jaderné elektrárně Temelín, všem generálním, hlavním a ostatním sponzorům za jejich velkorysé příspěvky. Všem spolupořadatelům, partnerům i osobnostem, které převzali záštitu vyjadřujeme obrovské uznání za to, že nám pomáhají rozvíjet tento jedinečný festival v Jihočeském kraji. Velice děkujeme členům Kovářovanu, hlavním organizátorům i dalším dobrovolným pracovníkům za neúnavnou práci spojenou s přípravami i vlastní realizací XI. jihočeského folklorního festivalu Kovářov 2006.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Jihočeský folklorní festival
momentka, Kovářovan
XI. jihočeský folklorní festival Kovářov 2006
2. červen - 4. červen 2006
Pořadatel
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan

Spolupořadatelé
Národní ústav lidové kultury ve Strážnici
Folklorní sdružení České republiky
Obec Kovářov
Jihočeské folklorní sdružení

Za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Jihočeského kraje
Svazku obcí Milevska
Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje

Záštita
Jaromír Talíř, poslanec parlamentu ČR
Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje
Pavel Hroch, starosta Obce Kovářov
Jiří Janeček, generální ředitel České televize

ředitelé festivalu
manželé Milan a Pavla Škochovi

Generální partner festivalu
Jaderná elektrárna Temelín

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.06.2006 v 21:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA