PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zazpívejme sobě a pospolu - pozvání do Strážnice

Pořad na 61. MFF Strážnice 2006
"ZAZPÍVEJME SOBĚ A POSPOLU...
Místopis v písních naší země"
Zdravím z Nivnice. Chci Vás pozvat na 61. MFF Strážnice 2006, konkrétně na pořad
"ZAZPÍVEJME SOBĚ A POSPOLU...
Místopis v písních naší země",
který proběhne v sobotu 24.6. v čase 17:30 - 19:00 na stadionu Zahrada a na jehož tvorbě se spolupodílím s pány - Milošem Vršeckým z Plzně (hlavní autor pořadu, ředitel školy a vedoucí plzeňského souboru Mladina) a Zdeňkem Tofelem z Ostravy (hudební redaktor Českého rozhlasu a umělecký vedoucí muziky Valašský vojvoda).
Půjde do jisté míry o "experiment", kdy diváci mohou zpívat spolu se sólistou na pódiu (s pomocí zpěvníčků, které si za 20 Kč pořídí na místě samém). Sólisti budou vždy reprezentovat své folklorní regiony. Celkem zazpívá svoji píseň sedmnáct! zpěváků z Čech, Moravy a Slezska. Po přizvání do autorského kolektivu jsem dostal ke zmapování jižní část Moravy, takže Vám za sebe mohu slíbit, že zde budou od nás tito interpreti:
Uherskobrodské Dolňácko - Kateřina Gorčíková z Březové - 16let.
Horňácko - Mirek Drlík z Hrubé Vrbky - 31let.
Strážnicko - Jan Gajda st. ze Strážnice - 66let.
Podluží - Jiří Mach z Charvátské Nové Vsi - 22let.
Brněnsko - Bohuslav Polák z Brna - Tuřan - 40let.
Tyto zpěváky doprovodí Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.
Nivnička
Obrázek z titulní strany zpěvníčku, který sa ve Strážnici bude v tomto pořadu ke zpěvu prodávat.
Mým osobním záměrem bylo najít, v mně svěřených regionech, především mladé výrazné osobnosti a vyhnout se vystavění pořadu pouze z legend. V mládí je budoucnost. Podle zpráv, co mám, myslím, že na mládí vsadili do jisté míry i mí kolegové. V pořadu bude hrát pro zpěváky z Čech - muzika souboru Mladina z Plzně. Slezanům a zpěvcům ze severní Moravy bude vyhrávat muzika souboru Valašský Vojvoda z Kozlovic.
PROČ TAKOVÝ POŘAD?
Nápad vyplynul z našeho pocitu, že pěvecká gramotnost, především mladé generace milovníků folkloru v posledních deseti letech prudce upadá. Stav zpěvnosti a tenčící se seznam písní, kterými obecně disponujeme nás zaktivizoval.
V tomto pořadu se nám jedná tedy především o poukázání na výše uvedený fakt a zároveň jde o aktivní krok směrem k zvrácení tohoto trendu. Chceme podpořit zpěvnost lidu českého, moravského a slezského.
Autor myšlenky pořadu - Miloš Vršecký - upozorňuje na fakt, že neobstojí argument, že ve Strážnici je dostatek míst ke spontánnímu zpěvu a tanci v "Noci s hudci".
"To je úplně něco jiného svým charakterem (ale i časem) a přiznejme, je to zase už jinde, než tomu bylo před patnácti, dvaceti lety. Je to totiž jaksi smutnější, protože znalost lidových písní je stále menší a menší. Loni a předloni jsem pozoroval a plně a systematicky se účastnil tohoto zpívání a věřte, potvrzovala se moje domněnka o pozvolném úpadku paměti, která plyne z mnoha faktorů, totiž i obecné nedostupnosti, mediální ochablosti, stále stejné prezentace lidové písně v rádiu, o televizi nemluvě, o stejných autorech (zaplať Pán Bůh za ně!!) atd. To prosím není atak na kohokoli a cokoli, nemám jej zapotřebí, nemám žádné ambice, jsem nezávislý člověk, který má svojí práci, svojí školu, kterou si sám stvořil...," napsal Vršecký programové radě MFF k záměru pořadu.
Takže ještě jednou, co nejsrdečněji zvu.
Opatrujte sa a na viděnou ve Strážnici.

Vlastimil Ondra
www.nivnicka.unas.cz, www.kuratko.unas.cz
nivnicka@centrum.cz, mobil: 737 35 59 53

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Nivnička
Zveřejněno 16.06.2006 v 20:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA