PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Okolo Zlaté stoky bylo živo

Lomnice nad Lužnicí
Město Lomnice nad Lužnicí leží v kraji plném krásných rybníků, nedaleko řeky Lužnice, ale také na břehu Zlaté stoky, která je spojnicí jihočeských rybníků.
O víkendu 23. až 25. června se naše poklidné městečko změnilo v centrum kulturních akcí. Město pořádalo Setkání rodáků a přátel Lomnice a náš folklórní soubor Mezinárodní festival folklórních souborů.
Díky nově zrekonstruovanému kostelu sv. Václava disponuje město vlastní koncertní a výstavní síní, ve které se v pátek konala vernisáž výstavy fotografií na téma láska - víra - naděje, nazvaná Dobrá vůle. Všichni přítomní se mohli pokochat nejen krásou Lomnice a okolí ve fotografii, ale také uměním Třeboňských pištců. Výstava bude otevřena, až do září tohoto roku.
Javor, folklorní soubor
Děvčata z Trnávky na výtavě v ZŠ
Promenádní koncert dechové hudby z Bad Grosspertholzu na zahájení sobotního dopoledního programu na Václavském náměstí, vystřídalo folklórní okénko souborů, které přijaly pozvání na náš malý festival.
Již druhým rokem je v provozu areál Farská louka a tam se také odehrával další program.
Hlavní festivalový pořad otevřel několika větami starosta města, který předal slovo Radiu Faktor, průvodci celého odpoledne. Úvod patřil našemu domácímu souboru Javor. Dále se představily: Trnávka z Lukavce s písněmi a tanci z Českého Horácka, netradiční dudácká hudba Ratajská Duha se svými zajímavými skladbami, dětská Jitřenka z Českého Krumlova, Šarvánci z Prahy se slovenským folklórem a rakouské taneční skupiny z Weitry a Langschlagu.
Javor, folklorní soubor
Javor a jeho BÁBY
Javor, folklorní soubor
Trnávka z Lukavce
Javor, folklorní soubor
Ratajská Duha na Václavském náměstí v Lomnici
Javor, folklorní soubor
Jitřenka z Českého Krumlova na Václavském náměstí
Javor, folklorní soubor
Festival představil všem přítomným, kteří odolávali skutečně tropickému vedru, folklór horácký, jihočeský a západočeský, slovenský i dolnorakouský. Každý soubor prezentoval svůj region vedle samotného programu i krásou krojů. Na pódiu se střídaly soubory dětské a dospělé. Nejkouzelnější malou zpěvačku si s sebou přivezli z Lukavce, nadějné mladé muzikanty si pěstují v Českém Krumlově (o tanečnících nemluvě), výborní dospělí tanečníci ze všech koutů Čech a Slovenska se sešli v pražském Šarvánku. Naši mladí vyšvihli Slouhu ze Švamberka a lomnické báby byly také přesvědčivé. Rakouské soubory si bravurně poradily s náhlým nedostatkem tanečníků z Langschlagu a spojily své síly v jeden celek (určitě to nikdo z diváků ani nezpozoroval)!
Javor, folklorní soubor
Spojení souborů z Weitry a Langschlagu
Každý z přítomných souborů měl opravdu co nabídnout a jak jsem to tak pozorovala, bavilo se nejen publikum. Třeba některé písně netradiční Duhy jsme si notovali společně, při tanečních kouscích Šarvánků jsme zase trochu litovali, že naši prapředci netancovali taky tak energicky,...Každý kraj má svou historii, svou tradici a všechny přítomné soubory dokázaly, že naše národní dědictví existuje i v jedenadvacátém století nejen v podobě zámků, hradů a národních parků!
Javor, folklorní soubor
Tanečníci z pražských Šarvánků
Předáním upomínkových předmětů vedoucím souborů skončila oficiální část festivalu, ale kulturní program pokračoval dál a krom Jitřenky, která chvátala domů zůstali souboráci na břehu Zlaté stoky a bavili se při tanečním Letem časem skupiny Gejzír, koncertu Budvarky, svezli se na kolotočích ( tomu neušel ani pan starosta, který byl vyzván ke společné jízdě starostou partnerské obce), porozhlédli se po městě, zatančili při produkci skupiny FACE.
Nádherný ohňostroj vystřídala o půlnoci skupina Boney M Party Group.
Někteří jsme vydrželi do rána a druhý den si po mši svaté užívali různých atrakcí. Nejdéle se zdrželi přátelé z Diessenu am Ammersee, kteří sice nevystupovali, ale nechtěli si nechat ujít tak bohatý program.
Doufáme, že nejen cizí návštěvníci, ale především rodáci si užili vše, co pro ně Lomnice po 4 letech opět přichystala.
Celá akce byla spolufinancována z prostředků EU za podpory iniciativy INTERREG IIIA.

Marcela Božovská
Městská knihovna, Lomnice nad Lužnicí
tel. +420 384 792 433
http://www.lomnice-nl.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Javor, folklorní soubor
Zveřejněno 03.07.2006 v 22:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA