PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Poprvé letos plulo dříví kanálem o prázdninách

TISKOVÁ ZPRÁVA: Poprvé letos plulo dříví kanálem o prázdninách
SUNNSEITN FRAUENPOWER AM ROSENHUEGEL - ŽENSKÁ SÍLA NA RŮŽOVÉM VRCHU A PLAVENÍ DŘÍVÍ U JEŽOVÉ
Po jedné hodině odpoledne přivítal plavební ředitel Hynek Hladík přivítal hosty v bývalé osadě Růžovém Vrchu. "Jsme na místě, které je pro Schwarzenberský plavební kanál nejdůležitější, zde překonává tu nejdůležitější hranici v Evropě, hlavní evropské rozvodí, ta je důležitější, než hranice politické, tuto hranici vytvořila příroda." Pak již se ujal slova páter Ján Barník, farář z Horní Plané. Hovořil o díle Božím a díle člověka, jakým je i Schwarzenberský plavební kanál. Po té požehnal počínající plavební sezóně.
páter Ján Barník
Gotthard Wagner, představitel rakouského Sunnseitn, poprvé na Růžovém Vrchu spolupracoval s jihočeským souborem Libín-S před více než pěti lety, kdy zde byla odhalena skulptura Rozvodí - Wasserscheide rakouské sochařky Gabi Berger jako součást cesty moderních skulptur překračující několikrát česko-rakouské hranice. Byla to příležitost narušit vnější hranice schengenského prostoru, ukázat možnosti spolupráce lidí z obou stran státních hranic. Dnes se na Růžovém Vrchu setkávají tři ženy ze třech měst, ze třech zemí, Johanna Varner, violoncellistka z bavorského Mnichova, Edith Meixner, saxofonistka a klarinetistka z Vídně a tak trochu domácí, protože z Čech, pražská jazzová zpěvačka Jana Koubková. Každá z nich, poté všechny tři dohromady muzicírovaly, improvizovaly. Po zhruba hodinovém vystoupení odměněném potleskem Čechů i Rakušanů nastal přesun k necelé dva kilometry vzdálenému potoku Ježová / Iglbach.
na Růžovém Vrchu
na Růžovém Vrchu
na Růžovém Vrchu
Ježová / Iglbach. Tam již hráli Rakušan Rudi Lughofer na české dudy s Helmutem Meixnerem na
housle.
dudy
Hynek Hladík vyprávěl na břehu plavebního kanálu o jeho historii.
"Schwarzenberským plavebním kanálem se plavilo dříví ze severních úbočí jižní části Šumavy na schwarzenberském českokrumovském panství přes hlavní evropské rozvodí na Růžovém Vrchu k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji. Zde se dříví vytahovalo před dalším naložením na lodě či vory plující až do Vídně. K tomu bylo 300 až 350 lidí, tolik personálu na místě v Horním Rakousku nebylo. Proto sem pravidelně chodily pravidelně skupiny mladých mužů a žen ze Strakonicka, aby velmi tvrdě pracovaly od pěti ráno do sedmi večer. Po práci předpokládal ředitel panství, že dělníci padnou znaveni na lože. Bylo to ale jinak, nad táborem v Horním Rakousku zněly české lidové písničky, bylo možné slyšet v Čechách tehdy obvyklé dudy, housle či citery. - Rudi, pojď kvíknout na dudy," vyzval Hladík rakouského dudáka. "Zahraji Vám jednu strakonickou", odpověděl Rudi Lughofer. "Tak takové melodie zněly u ústí Große Mühl." Folklorní sdružení Libín-S přivedlo folklor opět k plavebnímu kanálu v projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. U kanálu se setkávají jihočeské, hornorakouské a bavorské soubory, konají se ukázky plavení dříví, jednou z nich je ta dnešní. Pak zazněl plavební rozkaz, polena plula po hladině, ale to už padaly první kapky deště, nad hlavami duněl hrom.
Na program Sunnseitn i na plavení dříví přišlo zhruba pět stovek z Čech, Rakouska a Slovenska.
Poděkování si vedle hlavních organizátorů, folklorního sdružení Libín-S Prachatice a Sunnseitn, zaslouží i Jiří Borovka ze s.r.o. Meliorace České Budějovice a Pavel Štětina z Nové Pece za technickou pomoc.
NEJBLIŽŠÍ UKÁZKA PLAVENÍ DŘÍVÍ BUDE NA JELENÍCH VRŠÍCH 16.07.2006 V 15:00 HOD.

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 09.07.2006 v 22:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA