PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

F-Scéna: Slezané se rozdováděli až v posledním čísle

F-Scéna 22.6. až 22.7. 2006 Brno
Slezané se rozdováděli až v posledním čísle. Nebýt toho, tak jsme si tentokrát na F Scéně pěkně poplakali. Třetí prodloužený víkend, konkrétně v pátek 7.7.2006, patřila Stará radnice v Brně Slezskému souboru Heleny Salichové, který působí při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava.
V komponovaném pásmu " Za našima humny" , které je přehlídkou slezského folklóru, se přestavili mladí tanečníci a zpěváci jako vysoce noblesní a kultivovaní a dojímali srdce diváků. Ze všech nejvíc asi dívčí tanec "Bystra voda", děvčata v bílých šatech s bílými plachetkami, plné něhy, půvabu, poezie a nostalgie.
F Scéna
F Scéna
Příjemným překvapením byli v pořadu zpěváci, ať sbory či sólisté. Za všechny je třeba pochválit exteriérově i technicky ( tanečně i pěvecky) vybaveného Aleše Bohanuse, roztomile nemotorného a šibalského Tomáše Jakeše, milou a čistě zpívající Alenu Blahovou. Tance mladičkých dívek a urostlých, švarných jinochů představovaly život takový, jaký je a pravda, moc prostoru pro radost tu proto nebylo. Druhou polovinu uvedlo pásmo o lásce a vojně nazvané Balada, kdy k tomu ještě z dáli zaznívala bouřka, to už byl i silný tabák pro letní podvečer. Kroje usedlé a poněkud měšťanské střídalo pracovní prosté oblečení všedního dne. To se také nejlépe hodilo k závěrečnému pásmu nazvanému "Před stodolum, za stodolum" ve kterém kvetly nejen technické taneční prvky (odzemek), klobouková ekvilibristika a tance s cepy, které se kupodivu nikomu nepřipletly pod nohy. V rozdováděném závěru už nikdo nevzpomněl (šťastného) pádu chlapce z pódia při prvním tanci.
F Scéna
Bohužel nejslabším článkem souboru je cimbálová muzika pod vedením primášky Nadi Chalcařové. Nemotorný a toporný cimbál se naštěstí nesnažil sólovat a jen vyplňoval harmonii, takže tolik nevadil, nicméně se nedalo přeslechnout, že primy nejsou sladěné a hrají tvrdošíjně každý v jiném barevně výškovém ladění s neschopností se vzájemně přizpůsobit. A co víc, že jim to nevadí. Posluchač občas byl nucen obdivovat zpěváky, že přes občas doslova za uši tahající doprovod dokázali udržet čistou intonaci. Přes tyto výhrady je nutno vzdát hold jak účinkujícím, tak vedoucím souboru, že se jim daří motivovat mladé lidi k uchovávání folklorních hodnot a dík za to, že do Brna přivezli zase něco úplně jiného, než na co jsme na jižní Moravě zvyklí.

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 14.07.2006 v 17:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA