PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní setkání plavců a vorařů

TISKOVÁ ZPRÁVA: MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ PLAVCŮ A VORAŘŮ POKRAČUJE
(připojena fotoreportáž)
Ve čtvrtek 13.07.2006 se do saského Schönecku začali sjíždět plavci a voraři z celé Evropy, aby se zúčastnili v Schönecku, Muldenbergu a Klingentalu mezinárodního setkání plavců a vorařů. Při večeři je přivítal Bernd Kramer, předseda místního plaveckého spolku z Muldenbergu, který převzal úlohu hlavního organizátora setkání.

Večer do hotelu IFA v Schönecku přijel i manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a plavební ředitel Hynek Hladík.
Setkání se zúčastní hosté z České republiky (Vltavan Čechy a Libín-S), Francie, Itálie, Rakouska, Litevci, Poláci, Slovinci, Španělé (ale i Katalánci) a domácí Němci.
Vlastní program setkání začal v pátek 14.07.2006 dopoledne okružní jízdou Vogtlandskem. Odpoledne předveli členové místního plaveckého spolku Vogtlaendischer Floesserverein Muldenberg ukázku plavení dříví. V podvečer bude otevřen první milíř, který byl na place vedle místa plavení zapálen již v neděli členy Evropského spolku uhlířů. Předvedli se i vojáci z třicetileté války, měli zde ukázku vojenského cvičení, zazněly výstřely z děla, salvy z pušek. Vždyť v Muldenbergu se plavilo již v 16. století, takže není vyloučeno, že vojáci zde opravdu tehdy leželi. Večer pak ve slavnostním stanu byl zahájeno setkání plavců a vorařů oficiálně nejen slavnostními projevy, ale také ráznými zvuky šalmají, či předáváním dárků od účastníku organizátorovi - Vogtlandskému plaveckému spolku.
Sobotní program byl ještě bohatší. Účastníci se probudili do krásného dne.

Dopoledne zasedla valná hromada Mezinárodní asociace plavců a vorařů, kde bylo folklorní sdružení Libín-S přijato za řádného člena.
Valná hromada rozšířená o nového člena z Čech projednávala nejdůležitější bod programu. Asociace doposud nebyla registrována, existovala sice několik let, ale až před nedávnem byla zaregistrována podle katalánského práva. Bylo tedy potřeba potvrdit členství v nově registrované asociaci. K předsednickému stolu přistoupili zástupci 28 přítomných plaveckých a vorařských spolků ze všech koutů Evropy, aby podepsali přístupové dokumenty. Představitelé dalších šesti spolků je podepíší dodatečně. Dále valná hromada zvolila své představenstvo. Prezidentem se stal i na další dvouleté období Angel Portet z Katalánska. Zástupce folklorního sdružení Libín-S Hynek Hladík byl zvolen členem revizní komise. Valné hromady se zúčastnili maximálně vždy dva členové z každého členského spolku.
Pro ostatní a pro diváckou veřejnost byl přichystán zajímavý program - pálení dřevěného uhlí, historické polní ležení "švédských vojáků" ze třicetileté války, v té době se již v Muldenbergu několik, desetiletí plavilo, stavba dřevěné chaty, zpracování dřeva, přibližování dřeva, historické tržiště, apod.
Odpoledne se plavci a voraři zúčastnili slavnostního průvodu v rámci 10. dne Vogtlanďanů v nově vybudovaném skokanském areálu Vogtlandarena v Klingentalu. Na scéně bydli přivítáni zástupci jednotlivých plaveckých spolků, které se zúčastníli letošního mezinárodního setkání plavců a vorařů.
Program pokračoval v Muldenbergu, m.j. proběhne další ukázka plavení dříví na plavebním kanálu v centru letošního setkání.
Program skončí v neděli slavnostní Bohoslužbou a workshopem. Pak se plavci a voraři rozjedou do svých domovů.
Plavební ředitel Hladík odjel z Klingentalu již v sobotu odpoledne, dnes jej čekala ukázka plavení dříví na Jeleních Vrších.
Libín - S, folklorní sdružení
Plavení dříví v plavebním příkopu nedaleko Muldenbergu
Libín - S, folklorní sdružení
Setkání plavců z Polska (vlevo) a Slovinska (vpravo)
Uhlíři využívají připlavené dřevo k výrobě dřevěného uhlí
Libín - S, folklorní sdružení
Mistr uhlíř doporučuje k léčení skoro všeho bylinkový likér
Libín - S, folklorní sdružení
Zasedání valné hromady Mezinárodní asociace plavců a vorařů, jeden z bavorských plavců při podpisu dokumentu
Libín - S, folklorní sdružení
Italští plavci z Brenta šli v průvodu s dudami, Slovinci z Ljubna šli vesele s harmonikou.
Libín - S, folklorní sdružení
Hrdí Katalánci
Libín - S, folklorní sdružení
Aragonci byli oblečeni do kožešiny. Vpravo s fialovou čepičkou prezident Mezinárodní asociace plavců a vorařů Portet je členem katalánského
Kulturního sdružení plavců Noguera Pallaresa

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 16.07.2006 v 21:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA