PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

8. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006

Tisková zpráva
JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

4. 8. - 6. 8. 2006
Rožnov pod Radhoštěm
První víkend v srpnu budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 4. do 6. srpna se tam totiž uskuteční již 8. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury České republiky, ministr kultury Slovenské republiky a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představí 25 folklorních souborů (což představuje na 750 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Rumunska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm se svými tanečníky a dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimi. Ve večerním programu se představí VUS Ondráš s programen "Každého rožku trožku". V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 14,00 hodin bude samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" patřit dětským folklorním souborům. Potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Poláci, Romové, Rusi a Rusíní). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Šumave" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. Pro diváky je připraven jistě zajímavý program, ve kterém chceme představit seniorské folklorní soubory, který i přes vyšší věkovou hranici mají rádi lidové tance v programu "Starý ale jarý", který začne ve 22,30 hodin.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a "Živá klenotnica" - malá škola myjavských tanců (pod pedagogickým vedením Mariana Kosíka z Myjavy).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli 7. srpna v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské, slovenské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát je opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a v rámci tohoto projektu se v průběhu festivalu objeví i další zajímavé akce.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Korene 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.

Významnými partnery jsou také ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligen s.r.o., a TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno a další.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se koná za finanční podpory Evropské unie v rámci Iniciativy INTERREG Evropským fondem pro regionální rozvoj - ERDF, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Visegrádského fondu, FoS ČR.
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Další informace je možné na mob. tel: +420 603 445 279, mob:+420 724 716 651, e-mail: fabisik@atlas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

31.07.2008 v 10:28Ivana

Pred necelymi 2 rokmi sme sa prestahovali do Brna. Ked som sa dozvedela, ze v Roznove sa kona folklorny festival, velmi som sa potesila. V piatok vyrazame a neskutocne sa na tento vikend tesime....


03.08.2006 v 07:04Ján Hrdý Hradec Králové

Obec Slovákov v Hradci Králové sme založili vlani. Sme v poradí trinástá OS v Čechách. Tým pádom som sa dozvedel o Jánošíkovom dukáte, na ktorý t.r. určite prídem a zaspievam si pekné ľudové pesničky.
Teším sa aj na stretnutie Slovákov z roznych kútov Čiech.
Vďaka pán Fabišík za poriadanie tejto záslužnej akcie.
Ján Hrdý OS Hr.Králové


DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 21.07.2006 v 17:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA