PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Předhodové zpívání v Podluží

Předhodové zpívání a hody v Regionu Podluží
Mužský sbor, Občanské sdružení SLOVÁCKÝ KRÚŽEK MORAVSKÁ NOVÁ VES Vás srdečně zve na Předhodové zpívání v sobotu 29. července 2006 ve 20.00 hod.
Učinkují:
Dívčí sbor z Mor. Nové Vsi, Ženský a mužský sbor z Mor. Nové Vsi, Mužské sbory z Týnce, Milotic, Ladné, Dubňan, Dolních Dunajovic, Charvatské Nové Vsi, Sólové a smíšené zpěvy a Taneční soubor OLD STAR Břeclav
Doprovází CM Slovácko ml. s primášem Petrem Maradou. Průvodní slovo Eva Víšková.
Hody na Podluží
29.7.-1.8.2006 Tradiční Svatojakubské krojové hody s předhodovním zpíváním v Moravské Nové Vsi patří mezi nejvíce navštěvované akce svého druhu v regionu. Pokud se chcete potěšit krásou podlužáckých krojů nebo potkat o letních prázdninách své krojované známé, pak to bude pravděpodobně na hodech v Moravské Nové Vsi.

NEDĚLE Slavnostní hodová neděle začíná pro místní chasu ráno v kostele na slavnostní mši. Krojový průvod neoveské krojované podlužácké chasy - svobodných děvčat a chlapců, obvykle vychází od hospody U Fizíra v 15:00, pokračuje se dědinou ke starostce, k panu farářovi pro "povoleni hodovat". Tančí se společně pod "zelenú búdú", která stojí před budovou obecního úřadu a kostelem. V odpoledních hodinách přijíždějí přespolní krojovaní z okolních i vzdálenějších dědin. Výjimečná není ani účast kolem 250 krojovaných šohajů. Po hošijích následuje večeře, kdy si místní krojovaná chasa rozebere domů "přespolňáky" (tzv. na oplátku). V některých rodinách přivedou domů dvacet i více strávníků. Po večeři se jde zpátky pod máju a tančí se až do trnavy (do rána). Letošní vstupné na neděli bude cca 80,-Kč.
PONDĚLÍ Patří ke klidnějším dnům hodových slavností. Tzv. mužácké hody jsou vyhrazeny především obyvatelům obce. Slavnostní krojový průvod vychází kolem 14 hodiny a účastní se jej kromě slovácké chasy i mužáci s manželkami. Taneční zábava, opět pod májů, končí až ráno. Vstupné cca 60,-Kč.
ÚTERÝ Hody dívčí začínají slavnostním průvodem děvčat v cca 19:00, kdy jsou převlečeny v třaslavicách ("užitném" chlapeckém kroji). Je to zábavný večer plný radostného veselí, humorných písní a scének. V písních děvčata (místní i přespolní) hodnotí průběh hodů, popř. zvou na následující hody v okolí, dělají se "naschvály" - vysypou se piliny na taneční plac,... Chlapci převlečení do dívčích šatů, či jiných kostýmů, předvádí "divadlo". Díky "divadlu" tu můžete potkat známé státníky, génie, televizní spoty, pohádkové postavy, i živé velbloudy. Vstupné cca 70,- Kč. V případě špatného počasí se hody přesouvají na Sokolovnu.
Další hodové akce v obcích Regionu Podluží
22. července 2006, Hrušky
tel: 519 343 221
Dětské folklorní soubory Šáteček a Pampelišky z Hrušek pořádají 22. července za finanční podpory Evropské unie a Obecního úřadu Hrušky I. dětské krojové hody.
Program:
13:30 sraz všech účinkujících u školy
14:00 průvod od stárka, stárky ke starostovi obce
15:00 hodová zábava s představením přespolních skupin
18:00 hošije
Doprovází dechová hudba Zlaťulka
Srdečně zvou za pořadatele stárek Kuba Pardík a stárka Mirka Snopková
5. srpna 2006, Dožínky v Kosticích
Kostice, tel: 519 338 203
Pořadatelé, Slovácký krůžek Kostice, Vás zvou na krojovou zábavu na Sokolovně.

4.8. 2006 - 8.8. 2006, Velké krojové hody ve Starém Poddvorově
Pátek večer - Velká předhodovní diskotéka
Sobota večer - Zábava s DJ na lidovou notu
Neděle - od 15:00 slavnostní průvod krojovaných ke starostovi pro právo, hodová veselice pod zeleným
Pondělí - Hodová zábava s maškarami a srandičkami
Úterý - Hodové disco dozvuky
Slovácký krúžek Prušánky Vás zve na Besedu u cimbálu a Krojované hody pod Zeleným.
12.8.2006 - 15.8.2006
PROGRAM
BESEDA U CIMBÁLU, která se bude konat v sobotu 12. srpna 2006 od 20. hodin pod zeleným. Kromě domácích účinkujících se v Prušánkách poprvé představí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.
KROJOVANÉ HODY POD ZELENÝM, které se budou konat ve dnech 13. - 15. srpna 2006. Slavnostní průvod krojované chasy bude v neděli 13. srpna ve 14. hodin za doprovodu DH Zlaťulky.
Program hodů: neděle: ve 14. hodin slavnostní průvod ke starostovi obce a na místní faru pondělí: ve 14. hodin průvod pro stárky úterý: v 19. hodin začátek taneční zábavy

Kaufová Martina, asistentka manažera Regionu Podluží
kaufova@podluzi.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hody na Podluží

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 21.07.2006 v 18:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA