PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Co umí plzeňští seveřané

Co umí plzeňští seveřané, to předvedli na poslední F Scéně o prodlouženém víkendu.
Folklórní soubor "Úsměv" z Horní Břízy předváděl, že jsou v Plzni "hezký holky" nebo že si plzeňské pivo zaslouží chválu. To ovšem nebyl žádný objev. Tím amatérský soubor, jehož složení zahrnovalo mladou, střední i starší generaci, nepřekvapil. Úctu publika si postupně získával poctivým uměleckým přístupem, precizní vypilovaností všech čísel, uměním si vyhrát a udělat si legraci sami ze sebe, což je vzácné zejména u ženské složky. Udělat ze sebe staré tanečníky z Nýřan a předvádět při tom taneční umění, na to je potřeba skutečná porce smyslu pro humor. Opravdu mladých členů mezi nimi příliš není. Tahouny jsou vedoucí a choreografka v jedné osobě Věra Rozsypalová, jejíž průvodní slovo je sice poněkud ospale naučné, ale moudře laskavé. Jako zpěvačka překvapuje mladistvým hlasovým témbrem a přirozeností výrazu. Partnerem na jevišti je jí Václav Dolejš, zestárlý bard, jehož hlasový projev je zemitý a navozuje pocit důvěry a bezpečí. Dařilo se mu proto i vtahování publika do hry a do společného zpívání. Kapela pod vedením Heleny Žilákové doprovází spolehlivě a nesnaží se o předvádění a o sólistické výkony. Soubor je jako celek technicky vyvážený a má výrazné protagonisty - pár manželů Jílkových a Jaroslava Pokorného, na jehož poťouchlostech je založena většina špílců. Dramaturgicky soubor čerpá z okolí svého působiště a jde historicky až do 16. století. Stále při tom upřednostňuje humor jako základ celého svého počínání. Tak se dozvíte, jak se stepuje v dřevácích, jak se tancuje s hadrovou pannou, jak se hraje na fanfrnoch a co je to rejdovák a také jak se dělá slepičí a kohoutí tancování. Vrcholným číslem je určitě soubor hrající na hrábě a to s citem, technikou, dynamikou a odpichem, od tempa " ála krávy jdou" až po "kraválo-kraválossimo" a to prosím rytmicky naprosto precizně, přestože nechybí mateník! A tak "hráběcí štandrle" sklidily největší úspěch. Také díky Jaroslavu Pokornému jako hráběcímu kapelníkovi (hrajícímu při tom na koště...)
F Scéna
Členové souboru z Horní Břízy sami sebe identifikují jako plzeňské seveřany, ale jejich základní devíza se odráží v jejich názvu - "Úsměv". A je to úsměv laskavý a moudrý, který pohladí po duši a rozjasní ji do dalších dnů. Byla to milá tečka za letošní F Scénou.
F Scéna

autorka recenze: Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 24.07.2006 v 22:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA