|
Vznik a původ Viktoriánských folklorních slavnostíO víkendu se v Chomutově koná druhý ročník Viktoriánských folklorních slavností. Festival pořádá folklorní sdružení Krušnohor ve spolupráci s Městem Chomutov.
Vznik a původ Viktoriánských folklorních slavností v Chomutově
Svatý Viktor je vedle svatého Floriána jedním z patronů města Chomutova. Jeho ostatky daroval chomutovským jezuitům kardinál Johannes Salerno při návštěvě jejich koleje roku 1720. Do Chomutova byly pak tyto ostatky slavnostně a přivezeny 19. srpna 1725 a po velkolepých, tři dny trvajících slavnostech uloženy v kostele sv. Ignáce. Odtud se bohužel v 50. letech 20. století ztratily v souvislosti s vydrancováním kostela minulým režimem. Roku 2005 k 400. výročí založení královského města Chomutova uspořádal folklorní soubor Krušnohor ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi v historii první Viktoriánské folklorní slavnosti a daroval je Chomutovu k tomuto významnému jubileu. Krušnohor, jehož předmětem činnosti je uchovávat lidovou kulturu včetně tradic, tak učinil s cílem založit takovou tradici v návaznosti na historii, která byla v chomutovském regionu díky specifickému vývoji v minulých šedesáti letech potlačena do pozadí. Paní starostka přijala tento kulturní dar a převzala patronaci nad prvním ročníkem těchto slavností.
Ani termín konání není zcela náhodný. Starý katolický kalendář slavil sv. Viktora sice již 10. března, ale novodobý svátek má Viktor 28. července, což je jen o tři dny dříve než svátek sv. Ignáce, v jehož kostele po staletí ostatky světce spočívaly a o tři dny dříve, než byly do relikviáře uloženy (19. srpna). Protože dnešní katolická církev věnuje kostelu sv. Ignáce pozornost a 31. července na sv. Ignáce slouží slavnostní mši v tomto renovovaném kostele, mohou třídenní slavnosti Viktoriánské důstojně zakončit na místě uložení ostatků sv. Viktora. Nelze přehlédnout ani to, že k uložení ostatků došlo přesně za sto let od založení královského města. Dalším důvodem konání slavností poslední červencový víkend je i to, že v tuto dobu se nekoná žádný jiný významný folklorní festival v ČR.
Patron města, jehož plastické vyobrazení můžeme spatřit na jižní straně Trojičního sloupu na náměstí 1. Máje, byl znovu patřičně uctěn. Doufáme, že se tak nestalo jen k 400. výročí založení města, ale že se slavnosti budou každoročně opakovat. Dalším generacím budou připomínat, že Chomutov má bohatou kulturní historii, kdysi spojenou s činností jezuitů, nositelů tehdejší vzdělanosti, a že historií Chomutova nejsou jen železárny, bezešvé trubky, tepelné elektrárny a hnědé uhlí.
Letos na slavnostech můžete vidět tyto soubory: PURS (Slampe - Lotyšsko), Dyleň (Karlovy Vary), Hořeňák (Lázně Bělohrad), Skejušan (Chomutov), Krušnohor (Chomutov).
Program slavností
Pátek 28. července 2006 19:30 VYSTOUPENÍ SOUBORU HOŘEŇÁK Lázně Bělohrad Zahradní restaurace před divadlem Sobota 29. července 2006 9:30 - 11:30 "ROZTANČENÉ MĚSTO" volná vystoupení souborů (atrium SKKS, OS Prior, OD Delvita) 16:00 - 17:30 "VIKTORIÁNSKÉ FOLKLÓRNÍ SLAVNOSTI" hlavní program - atrium SKKS 19:30 VYSTOUPENÍ SOUBORU DYLEŇ Karlovy Vary Zahradní restaurace před divadlem Neděle 30. července 2006 10:00 Slavnostní mše v kostele sv. Ignáce za účasti folklorních souborů 11:00 - 12:00 Závěrečný koncert všech souborů Atrium SKKS Radka Klírová, NS Krušnohor, krusnohor@atlas.cz Diskusní fórum čtenářů |
|