PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Javor na břehu Ammersee

Folklorní soubor Javor z Lomnice n.L. na folklorním festivalu v Bavorsku
Díky dnes již 11letému partnerství, jsme se účastnily folklorního festivalu pořádaného v Diessenu am Ammersee. Vedle bavorských souborů se této akce, začleněné do oslav 200 let prohlášení Bavorska královstvím, účastnil také soubor z Denveru. Po celý víkend 21. - 23.7. probíhaly na břehu jezera výstavy, koncerty, trhy,... V pátek ihned po příjezdu jsme se zařadili do průvodu hlavní třídou městem směr jezero, kde nás čekalo vystoupení a poté velice příjemný večer, během kterého jsme návštěvníkům festivalu popisovali naše blatské kroje a naše tance. Hlásili se k nám také krajané a jejich potomci, kteří přece jen ještě docela dobře rozumí Česky. Nechtělo se nám ani věřit, že je nás ve festivalovém stanu téměř 2600!
Javor, folklorní soubor
Od jezera Ammersee
Se zájmem jsme sledovali například vstup jedné z bavorských skupin - práskáčů biči, kteří se vyhoupli na stoly ( naštěstí ne na ty naše), ležérně si dali jednu ruku do kapsy, pokynuly hudbě a bravurně "vypráskali" celé 4 skladby svými bičíky.
Přece jen jsme byli trochu zmoženi cestou a tak jsme šli kolem půlnoci do hajan.
Javor, folklorní soubor
Spánek si nedá poroučet
Sobotu jsme si, stejně jako skupina z Denveru, užívali téměř jako turisté - dopoledne špacír kolem jezera, prohlídka trhů, obchůdků a odpoledne klídek a pohoda na pláži v Sant Albanu.
Naši domácí měli den "trošinku" náročnější - byli pořadateli soutěže o Bavorského lva v tradičním hornobavorském tanci z r. 1860 ( pravidla vycházejí z dochovaného historického zápisu), konané pod záštitou starosty města Diessen p. Herberta Kirsche a ministerského prezidenta Dr. Edmunda Stroibera. Celkem se zúčastnilo 12 bavorských žup ( vždy 2 družstva dospělých + 2 družstva dětských tanečních spolků), které se přihlásily do této prestižní přehlídky krojovaných skupin Bavorska ( je to až neskutečné - soutěž trvala plných 9 hodin -od 9.00 do 18.00).
Měli jsme radost, že mezi vítězi byli i naši domácí a tak byl společný večer opravdu veselý!
Velmi milý byl repertoár orchestru, který hrál po celý večer (na střídačku se "šramlem") -pokud by nebylo vidět na pódium, vsadili bychom se, že hraje Veselka, Moravanka a hybšův orchestr. Hudební obsazení bylo úplně perfektní!
Neděle byla ve znamení KRÁLOVSKÝCH OSLAV, které zahájila slavnostní mše pro 2500 lidí. Pokračovalo se průvodem k jezeru, kde jsme jako čestní hosté festivalu absolvovali vystoupení, kterým byl zahájen hlavní královský průvod městem trvající více jak 2 hodiny a čítající na 102 krojovaných skupin, hudeb a 17 historických povozů znázorňujících jednotlivé historické etapy bavorského království. Bylo to spontánní a příjemné, ale ty nohy!!! Ještě štěstí, že jsme měli naše vystoupení za sebou. O to víc jsme obdivovali třeba takový soubor dětiček ve věku 6 - 8 let, který po takové túře úplně bez problémů předvedl svůj program.
Javor, folklorní soubor
Schondorf - děti ve věku 6 až 8 let
Nás už čekala cesta domů! Rozloučili jsme se se všemi starými i novými přáteli, poděkovali za pohostinnost a hurá domu - někdo na dovču, ostatní směr pracovní proces a sejdeme se 13. v Rakousku, 18. s Javoráčkem v Písku a 19. v Lomnici. Léto budiž pochváleno!
Javor, folklorní soubor
Část Javoru cestou domů

Marcela Božovská
Městská knihovna
Lomnice nad Lužnicí
tel. +420 384 792 433
http://www.lomnice-nl.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Javor, folklorní soubor
Zveřejněno 04.08.2006 v 17:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA