PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Lidové melodie i pohádky z obou stran Šumavy

TISKOVÁ ZPRÁVA: U SCHWARZENBERSKÉHO PLAVEBNÍHO KANÁLU ZNĚLY LIDOVÉ MELODIE I POHÁDKY Z OBOU STRAN ŠUMAVY, KANÁLEM OPĚT PLULO DŘÍVÍ.
V neděli 13. srpna to bylo jedno z letošních vyvrcholení projektu folklorního sdružení Libín-S Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
"Hallo, Helena!", pozdravil Helmut Wittmann, vypravěč pohádek ze Solné komory, Helenu Svobodovou vypravěčku z Prachatic hned poté, co zatroubil na začátek na velký kravský roh. Oba dva pak počítali, kolik let se setkávají u Schwarzenberského plavebního kanálu. Shodli se na osmi letech. "První tři roky to bylo v rámci projektu rakouského spolku Sunnseitn Kulturní osa plavební kanál, v posledních pěti letech připravuje setkání s pohádkami z obou stran Šumavy folklorní sdružení Libín-S Prachatice při Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu", vložil se do diskuse Hynek Hladík, manažer projektu a plavební ředitel. "Libín-S byl u kanálu ale také od počátku, už v rakouském projektu", dodala Helena Svobodová.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Po dvanácté hodině se rozezpíval a roztančil folklorní soubor Libín-S, začalo setkání s folklorem v malém amfiteátru nedaleko expozice KANÁL EXPO na Jeleních Vrších. Mezi zhruba čtyřmi stovkami diváků z Čech, Rakouska, Německa, Belgie, Velké Británie a možná i dalších zemí byli i členové folklorního souboru Soumrak, kamarádi prachatického souboru z Českobudějovicka, ti také už skoro patří do "inventáře” projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
U vstupu do KANÁL EXPO rozbalil svůj stánek lidový umělec Pavel Sarauer, výrobce dřevěných šumavských holubiček, na které před nedávnem obdržel certifikát Šumavský výrobek.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
V krásném romantickém koutě u horního portálu plavebního kanálu se konalo setkání s pohádkami z obou stran Šumavy - ty vyprávěli Helena Svobodová a Helmut Wittmann od tři čtvrtě na jednu po poledni. Na řadu přišla taková trošku zvláštní pohádka O hadru, jehle a biči, potom o Uhlíři a lesním mužíkovi, závěr vyprávění patřil vodníku Žbluňkalovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Poslechnout pohádky si přišly zhruba dvě stovky posluchačů.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Ve dvě hodiny začalo setkání s plavením dříví. Klády a polena plula od myslivny na Jeleních Vrších k potoku Hučice vzdálenému zhruba 1,5 kilometru. Na březích kanálu se tísnila snad tisícovka diváků. Plavci se stalo hned na začátku několik diváků, s plavebními háky zacházeli lesníci z lesní správy Plešný Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Libín - S, folklorní sdružení
Poté, co skončilo plavení, pokračovalo folklorní setkání. Jeho závěr zajistili členové Soumraku. "Tohle je to úplně nejlepší z celého plavení”, pochvalovala si za zvuku lidových melodií jedna z divaček. Polka pro diváky a program se chýlil ke konci.
Přestože předpovědi nebyly úplně jisté, plavební ředitel vymýšlel náhradní program, kde se bude zpívat a tancovat, kde se budou vyprávět pohádky. Všechno dopadlo jinak, super počasí, na nebi malebné mráčky, sluníčko. Při úplném závěru jeden z diváků vznesl dotaz na organizátory: "Jak jste to udělali, že bylo takové počasí?”
Dalším bodem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu bude lesní mše svatá u Rosenauerovy kapličky v místě křížení plavebního kanálu s Jezerním potokem vytékajícím z tajemného Plešného jezera. Připravuje ji Římsko-katolická farnost Želnava spolu s folklorním sdružením Libín-S. Mši budou v češtině a v němčině sloužit dva premonstrátští mniši z klášterů Strahov a Schlägl a faráři z Horní Plané a ze St. Oswald bei Haslach Ján Barník a Kasimir Marchaj. Mše bude slavena v sobotu 19. srpna od 14:00 hodin. Rosenauerova kaplička je přístupná z Jeleních Vrchů pěšky či na kole - cca 2,5 km. V případě Vašeho zájmu zašleme potřebné množství pěkných plakátů zvoucích na mši. Distribuci plakátků na rakouské straně si vzal na starosti osobně opat schlägelského kláštera Martin Feldhofer.

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.08.2006 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA