PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Oskorušové dny v Bílých Karpatech

Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat.
Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat. Zveme vás na novou akci k oslavě a propagaci oskoruší, léčivého stromu Slovácka. Jejich síla přejde i do vás !!!!
Oskeruše je výjmečný ovocný strom typický pro kraj Bílých Karpat a celého Slovácka. Akce oskorušobraní chce návštěvníkům ukázat význam a užití tohoto stromu pro veřejnost. Jsou připraveny ochutnávky plodů různých barev a tvarů z různých lokalit. Navazuje ochutnávka výrobků - sušených plodů, marmelád ale i moštu a je připraven i malý košt oskerušových pálenek. Pro zájemce je otevřena poradna o pěstování oskeruší i dalších vzácných stromů a začne podzimní prodej stromků. Pro všechny jsou připraveny veselé netradiční soutěže s oskorušemi, mj. také v pojídání krémových oskeruší, hod nejtěžším dřevem Evropy a další hry v přírodě pro malé i velké. V programu je také malý jarmark tradičních výrobků, řemeslné workshopy, stylové občerstvení včetně zabijačkových specialit, vyjíždky na koních a cimbálová, folk a country muzika.
Tvarožná Lhota
Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je to mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Jeřáb oskeruše je "vinohradnický strom" rostoucí zvláště v jihovýchodní Evropě. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na JV Moravě, kde je nazýván "oskoruší" je okrajem rozšíření, přesto však tu roste většina mohutných stromů. A právě na Slovácku se dělá ta nejlepší oskerušovice !

Oskerušová nej. Oskeruše je největším a nejplodnějším ovocným stromem Evropy. Dožívá se více jak 400 let. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druhem jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě !

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek.

Pořadatelé: INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Mikroregion Strážnicko
"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"
Kontakt:
telefon: 518 337 008, 724 162 265
email: bkarpaty@c-box.cz;
více info: www. straznicko.cz, www inexsda.cz.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.08.2006 v 18:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA