PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mše Svatá u Rosenaerovy kapličky

TISKOVÁ ZPRÁVA: Mše Svatá u Rosenaerovy kapličky
V sobotu 19. srpna 2006 na Schwarzenberském plavebním kanálu
V sobotu bude slavena na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, v místě křížení s Jezerním potokem, vytékajícím z tajemného Plešného jezera, u Rosenauerovy kapličky s obrazem Korunování Panny Marie Mše Svatá celebrovaná faráři z Horní Plané a ze St.Oswald bei Haslach Jánem Barníkem a Kazimierzem (Kasimirem) Marchajem.
Koncem 18. století, v době kdy se stavěl Schwarzenberský plavební kanál, zuřila válka mezi schwarzenberskými myslivci a bavorskými pytláky. Na obou stranách tekla krev, na obou stranách byli mrtví. Jeden z bavorských pytláků měl "nevyřízené účty" s jedním z myslivců. Když šel lesem v místě, kde se křižoval plavební kanál s Jezerním potokem, viděl myslivce modlícího se u svatého obrázku visícího na stromě. Byla příležitost skoncovat s nepřátelstvím, určitě je to on, vytáhl lovecký nůž a bodnul... Nebyl to schwarzenberský myslivec, klečící muž byl Josef Rosenauer, stavitel plavebního kanálu, plavební ředitel. Vražda nebyla dokonána, Rosenauer byl raněn, ale nezemřel. Vrah byl dostižen, zbožný Rosenauer se přimlouval za život vražedníka.
Již po smrti Josefa Rosenauera, ten zemřel v roce 1804, byla postavena v oněch místech malá kaplička v jejíž nice byl obraz Korunování Panny Marie. Počátkem 20. století vyrostla kolem kamenné kapličky dřevěná stavba.
Libín - S, folklorní sdružení
V době minulého režimu neměla církev a církevní památky na růžích ustláno. Schwarzenberský plavební kanál byl z převážné části v hraničním pásmu, stejně jako Rosenauerova kaplička. Mariánský obraz malovaný na plechu byl značně zkorodovaný. V době, kdy se opravoval plavební kanál u kapličky, v roce 1999, již byl obraz téměř neznatelný, byl vidět již jen obličej Panny Marie a Duch Svatý. Obraz byl sejmut a uložen v depozitáři Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
V roce 2000 nechal namalovat nový obraz Korunování Panny Marie akademickým malířem Janem Vachudou Karel Jan Schwarzenberg. 20. srpna 2000 byla sloužena u Rosenauerovy kapličky Mše Svatá, sloužili ji společně český a německý farář, kteří požehnali obraz, na mši přišli lidé z Čech, Rakouska a Německa. Mezi přítomnými byl i donátor obrazu, kníže Schwarzenberg.
Libín - S, folklorní sdružení
Farnost Želnava spolu folklorním sdružením Libín-S připravili ve spolupráci s premonstrátským klášterem Schlägl na sobotu 19. srpna 206 14:00 hodin Mši Svatou u Rosenauerovy kapličky. Organizátoři by byli rádi, aby se věřící z Čech, Rakouska a Bavorska scházeli při slavnosti Mše Svaté u Rosenauerovy kapličky každoročně.
Rosenauerova kaplička stojí na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu 2,5 km od Jeleních Vrchů. Na Jelení Vrchy je možné se dostat z Nové Pece autem, parkoviště je u dolního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších. Od parkoviště se vydejte (na kole či pěšky) po asfaltové silničce dolů na křižovatku, dále se dejte podél Schwarzenberského plavebního kanálu až k Rosenauerově kapličce.

Na Jelení Vrchy je možné se dostat i veřejnou dopravou - autobusem.
Libín - S, folklorní sdružení
Ján Barník a Kazimierz (Kasimir) Marchaj

Hynek Hladík
Plavební ředitel
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

05.09.2006 v 14:11Novák JBC

Je zapotřebí nejen chléb ale i duševní ůtěchu.


Zveřejněno 17.08.2006 v 22:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA