Encyklopedia: Basic information Folklore festivals Festivals abroad Ensembles and groups Regional associations Personalities Magazine Folklore Searching Calendar: Folklore events Festivals Abroad: Calendar C.I.O.F.F. Calendar I.O.V. Festivals abroad Offers from abroad Offers abroad Youth exchanges Circles Half-circles Public: Authorities of The FoS ČR Novelties, news,... Archive 2002 Archive 2001 Basic dokuments Contracts Subsidies supplied Browsing articles Address book: Secretariat of The FoS ČR Leaders of ensembles Directors of festivals Representatives of regions Services: For registered users
|
Setkání muzikantů: Bílé Karpaty v rytmu lidové hudbyV srdci Moravy, v samém centru Valašska, leží dvě malebná města, Valašské Klobouky a Broumov-Bylnice. Již z dávné historie jsou to centra řemeslné výroby a také kulturního života. Valaši měli vždy blízko k lidovému folklóru a místním tradicím, a tak je tomu i v současnosti. Proto zde před čtyřmi lety padla na úrodnou půdu myšlenka založení hudebního festivalu. Letošní již IV. ročník dokazuje, že v srdcích Valachů tepe i nadále láska k dobré muzice.
Valašské Klobouky a Broumov-Bylnice měly opět tu čest hostit Mezinárodní hudební a folklórní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Po tři dny druhého srpnového víkendu se ve městě žilo spontánním veselím a atmosférou dobré muziky. Festival nabídl to nejlepší z hudebního umu pro náročné ucho každého návštěvníka. Hrálo se country, rock, chrámová hudba, cimbálové a dechové skladby. K tomu všemu se zpívalo na každém rohu, u koštu vína však nejveseleji.
Do dvou festivalových center se sjeli muzikanti ze všech stran. Krásu tradic a unikátní kulturu přijely prezentovat soubory ze Slovácka a Slovenska. Exkluzivními favority z řad zahraničních hostů se ale stali účastníci z Mexika, Ruska a Cookových ostrovů, kteří přidali festivalu punc kvality. Bohaté hudební umění s dávkou lidových písní a folklóru prezentovalo na třicet kapel. Domácími dechovkami, Mladou Valaškou, Dúbravankou či Valaškou počínaje a slováckými krojovými kapelami jako Vlčnovjanka nebo Veselané konče. Představila se také plejáda cimbálových muzik, a to Ječmínek, Olšava, Kalíšek či Bojkovjan. Skutečně, bylo se na co dívat. S kořením country a rocku, který zazněl v páteční podvečer, už nechybělo nic k dobré pohodě.
Pro náročné posluchače a milovníky vážné duchovní hudby se také našel správný žánr, a to při chrámovém koncertu v kostele Povýšení Sv. Kříže. Mozaiku tohoto programu poskládal žesťový kvintet společně s klarinetovým triem, smyčcovým souborem, klavírním přednesem, pěveckým sborem a varhanním koncertem.
Festival v sobotu nabíral na obrátkách, u koštu vína se zpívalo s cimbálem a u valašských specialit se odehrávala přátelská setkání. Pohodová atmosféra naplnila celé náměstí. K tomu se občas ozval zvučný zpěv pěveckého souboru Mužáci, kteří si prostě zpívali jen tak pro radost. Setkání muzikantů zkrátka naplnilo každý kout a to bylo dobře. Dokonce i když začaly padat první dešťové kapky, návštěvníci na festival nezanevřeli a vytvořili báječnou kulisu pro večerní koncert, když zaplnili náměstí deštníky. Ohňostroj pak velkolepě zakončil sobotní program a těm, kdo zatoužili po tanci, hrála v kulturním domě Lhoťanka. Už během deštivého podvečera se do sálu shromáždili někteří návštěvníci a neplánovaně tak vytvořili další pódium, protože jim tam přišla zahrát cimbálovka i dechovka.
V sobotu přijela na návštěvu řada známých a významných osobností. Na valašský hudební festival se přijel podívat ministr kultury Vítězslav Jandák, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík či Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR.
Nedělní program se již odehrával v kulturním domě. Dominantou odpoledne se stal sled významných souborů. Na svém druhém vystoupení zde představil téměř šedesátičlenný Velký valašský dechový orchestr složený z hudebníků z celého jižního Valašska, současných i minulých členů dechových hudeb. Vedení se opět ujali páni dirigenti Karel Bria, František Maňas, Alois Cigán a dirigentka Lucie Možná. Orchestr sklidil obrovský aplaus, kterým publikum ocenilo výbornou práci dirigentů i všech členů.
Následoval blok programu vyhrazený pro vystoupení ruské folklórní skupiny Mirjane. Hudebníci s harmonikou a balalajkami spolu s výraznými hlasy obou zpěvaček přinesli do sálu kouzelnou atmosféru východní kultury. Na pódiu je vystřídali další zahraniční hosté, a to Rinos Dance Troupe z Cookových ostrovů. Třiadvacet domorodců z Polynésie vneslo do festivalu báječné rytmy a typické tance. Nádech exotiky podpořily i originální kostýmy tanečnic a tanečníků. Zkrátka představení, které festivalu ukázalo zcela jiný životní styl a odlišnou kulturu ostrovních států v Polynésii. Závěr festivalu patřil opět tuzemské kapele, a to dechové hudbě Veselené, kteří publikum patřičně rozveselili.
V tomto ohlédnutí za úspěšným a příjemným festivalem zbývá už jen jediné. Poděkovat za jeho uskutečnění, za čas věnovaný přípravám a organizaci, za píli a dobře odvedenou práci. Velký dík patří poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Josefu Smýkalovi, který nad festivalem převzal záštitu. Stejně tak je třeba ocenit zásluhu Emila Zůbka, který, jakožto organizátor, koordinoval všechny přípravné práce pro zdárný průběh festivalu. Při propagaci a organizaci pomáhal Český rozhlas Brno a Folklorní sdružení ČR. Za podporu patří poděkování starostovi města, Daliboru Manišovi.
A návštěvníkům, divákům a posluchačům, patří dík za vytvoření tak úžasné atmosféry celého Setkání muzikantů. Je vidět, že muzika ve valašských srdcích stále kraluje. Že na Valašsku žijí dobří lidé s dobrými srdíčky a láskou k folklóru. Kéž si ji uchováme i nadále a těšíme se na jubilejní V. Setkání muzikantů v Bílých Karpatech.
Lenka Baďurová Kontakt: Emil Zůbek
výkonný ředitel festivalu tel: 577 320 579 e-mail: zubek.emil@dubrava.cz Diskusní fórum čtenářů |
|