PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

U Rosenaerovy kapličky byla slavena Mše Svatá

TISKOVÁ ZPRÁVA: U Rosenaerovy kapličky byla slavena Mše Svatá
Když jel v sobotu kolem poledního Hynek Hladík, plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, na Mši Svatou na Jelení Vrchy, v polovině cesty mezi Novou Pecí a Jeleními Vrchy zastavil dvěma stopařům, rakouským manželům, kteří se snažili mluvit česky. "Odkud jste?" "Z Vídně. Chtěli jsme přijet již v neděli na plavení dříví, teď jedeme na Mši Svatou. Přijeli jsme z Haidmühle vlakem, ten měl zpoždění, tak nám ujel autobus", říkal Gerhard Wiltschegg.
Farnost Želnava spolu folklorním sdružením Libín-S připravila ve spolupráci s premonstrátským klášterem Schlägl na sobotu 19. srpna 2006 hodin Mši Svatou u Rosenauerovy kapličky na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, v místě křížení s Jezerním potokem, vytékajícím z tajemného Plešného jezera. Mši u kapličky s obrazem Korunování Panny Marie Mše Svatá celebrovali za krásného letního počasí faráři z Horní Plané a ze St.Oswald bei Haslach, Ján Quintin Barník a Kazimierz Kasimir Marchaj.
Libín - S, folklorní sdružení
Rosenauerova kaplička na Langweilově rytině z počátku 19. století.
Libín - S, folklorní sdružení
Část objektu křížení Jezerního potoka se Schwarzenberským plavebním kanálem
Z Čech a Rakouska, především z okolních farností, ale nejen ze Šumavy, ale až z Vídně, z Německa, Polska a Slovenska, přijela a přišla zhruba padesátka věřících.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
V závěru mše pozval otec Quintin Hynka Hladíka, aby řekl několik slov: "Koncem 18. století, v době kdy se stavěl Schwarzenberský plavební kanál, zuřila válka mezi schwarzenberskými myslivci a bavorskými pytláky. Na obou stranách tekla krev, na obou stranách byli mrtví. Jeden z bavorských pytláků měl "nevyřízené účty" s jedním z myslivců. Když šel lesem v místě, kde se křižoval plavební kanál s Jezerním potokem, viděl myslivce modlícího se u svatého obrázku visícího na stromě. Byla příležitost skoncovat s nepřátelstvím, určitě je to on, vytáhl lovecký nůž a bodnul... Nebyl to schwarzenberský myslivec, klečící muž byl Josef Rosenauer, stavitel plavebního kanálu, plavební ředitel. Vražda nebyla dokonána, Rosenauer byl raněn, ale nezemřel. Vrah byl dostižen, zbožný Rosenauer se přimlouval za život vražedníka. Místo, kde se setkáváme je opravdu mimořádné, jsem velmi rád, že jsme se zde setkali."
Organizátoři, farnost Želnava a folklorní sdružení Libín-S, by byli rádi, aby se věřící z Čech, Rakouska a Bavorska scházeli při slavnosti Mše Svaté u Rosenauerovy kapličky každoročně. Příští pouť k Rosenauerově kapličce budou proto připravovat na sobotu 18. srpna 2007 od 14:00 hodin.

Hynek Hladík
Plavební ředitel
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.08.2006 v 22:17 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA