PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Koncerty Zpěváček - Slávik a Zpíváme pro radost

V sobotu 7.října 2006 večer se uskuteční koncert Zpěváček - Slávik 2006 v Národním domě na Vinohradech a 8.října 2006 Galakoncert Zpíváme pro radost v Paláci Žofín na Slovanské ostrově.
Folklorní sdružení ČR
Po dvou letech budou vítězové dětských soutěží Zpěváček a Slávik opět vystupovat na Gala koncertech v Praze. V sobotu 7. října 2006 večer se uskuteční koncert Zpěváček - Slávik 2006 v Národním domě na Vinohradech a 8. října 2006 Galakoncert Zpíváme pro radost v Paláci Žofín na Slovanské ostrově. Hlavním pořadatelem je Folklorní sdružení ČR.
Přípravný výbor koncertů projednal na svých zasedáních v červnu a červenci návrh programu obou koncertů, organizační zabezpečení akce, propagaci, financování, pozvání hostů, spolupráci s partnery a sponzory,..
V rámci prvního koncertu vystoupí po 7 finalistech z ČR a SR, vítězové obdobných soutěží v Bulharsku, Rumunsku, Rusku a Rakousku. Hudebně je budou doprovázet OL´uN M. Dudíka z Bratislavy, VUS Ondráš, obnovený Brněnský orchestr lidových nástrojů, Lidová muzika z Třemošné.
V programu žofínského koncertu vystoupí nejlepší dětští zpěváci z ČR, SR a zahraničí, hosté Peter Dvorský, Marie Křenková, Štefan Babjak, Jaroslav Svěcený, VUS Ondráš s taneční skupinou, BROLN - ČRO Brno, OL´uN - SRO Bratislava.
/Dušan Macháček/
Petra Hrubošová, Zpěváček z Veletin
(vybráno z článku Františka Synka, zveřejněném ve 4/2006 čísle časopisu Folklor)
Zpěváčci
Děti z Veletin navštěvují Základní školu ve Vlčnově. Každý den tam chodí společně se svým devítiletým bratrem Radkem také 12letá vítězka soutěže Zpěváček Radka Hrubošová. Petra má ke zpěvu rodinné předpoklady po tatínkovi Františkovi, který si rád zazpívá při cimbálové muzice slovácké i jiné písničky. I maminka Mirka dříve zpívala v pěveckém sboru ZŠ a také ve Veleťánku.
Jejich dceru přivedla ke zpěvu učitelka Štěrbová. K tomu Petra uvádí: Také mě moc podporuje babička. Do soutěže jsem se pustila již jako žačka první třídy. V Uherském Brodě, Uherském Hradišti, Vlčnově nebo Kunovicích jsem získala na soutěžích každý rok některé z prvních míst.

Maminka prozrazuje: Petra ze zdravotních důvodů hraje na zobcovou flétnu i na klarinet. Ráda se zapojuje do činnosti souboru Veleťánek i do práce kolektivu Merínek v němž hraje i zpívá. S ostatními dětmi z Veletin se zúčastňuje ve vsi také výročních lidových zvyků.
Paní Marie Knotová, která se stará o kroje ve Veleťánku: Petra chodí do souboru od šesti let. Za tu dobu se v souboru velmi vyzpívala. Moc jí pomohl houslista pan Gregůrek, který dětem na zkouškách hraje. Petra je skromná, hodná a kamarádská děvčica. Má velice dobrý vztah k Veletinám, a ráda svoji obec reprezentuje.
Starosta obce Veletiny Ladislav Orlovský: Věřím, že ji do hlavy nestoupne sláva vycházející hvězdy, ale zůstane taková, jakou ji známe dnes a dál bude svým zpěvem rozdávat radost stále širšímu publiku.
Jan Rokyta, předseda soutěžní poroty Zlatého zpěváčka 2006: Malá postavou, velká výkonem. Z jejího hlasu by měl radost František Bartoš, který pravil, že nejlepší lidoví zpěváci jsou hlasu "vysokého, jasného, čistého a silného". Přišla, zazpívala, zvítězila-pochyb o ní v naší soutěžní porotě nebylo. Díky ní se řada folkloristů dozvěděla, kde je ta dědina zvaná Veletiny. U ní doma by se řeklo mezi Hradištěm a Brodem. Zhlédl jsem ji jako zpěvačku v televizním šotu z letošní jízdy králů ve Vlčnově a přeju jí především, aby zpívala tak pěkně po celý život.

Dušan Macháček a František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 21.08.2006 v 21:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA