PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Strakonické dudy, ty slyšet i vidět všudy...

Přestože strakonické muzeum není pořadatelem dudáckého festivalu, zapojuje se do dění hned několika akcemi, které jsou přímo pro návštěvníky festivalu určeny a měly by jeho celkový dobrý dojem ještě umocnit.
V kapitulní síni strakonického hradu je až do 10. září otevřena výstava Z kraje Švandy dudáka, která nám vážnou i nevážnou formou představuje život na Prácheňsku.
Ta by rozhodně neměla chybět ve Vaší knihovně. Jedná se o naprosto unikátní práci. Hlavním tématem je určité zmapování dudácké tradice části jižních Čech - Prácheňska. Autor také na podkladě historických dokumentů ukazuje, jak Strakonice vlastně přišly ke své dudácké slávě a zda žil nejznámější strakonický dudák Švanda. Dále jsou zmiňovány dudácké osobnosti daného místa. Nejedná se však o strohý popis jednotlivých dudáků a muzikantských rodů. Čtenář se o daném hudebníkovi dozví řadu zajímavých biografických údajů o jeho dudáckém působení, způsobu hry či jeho nástroji. Autor se nevyhýbá ani líčení různých humorných či osudových událostí, které zaznamenal při svých terénních výzkumech.
Životními osudy jednotlivých dudáků však kniha nekončí. V jejím závěru se Josefu Režnému podařilo zpracovat podrobný seznam dudáků, jejichž existenci na Prácheňsku zjistil; včetně uvedení soupisu míst, kde se vyskytovaly jména po chalupě "U Dudáků" a "U Švandů".
Součástí publikace je také CD s originálními archivními zvukovými nahrávkami dudácké hry a písní, ale i vyprávění, které se autorovi podařilo zachytit na Prácheňsku. Celou publikaci dotváří bohatá fotodokumentace a řada obrazových materiálů, které se přímo váží k dané problematice a regionu.
Na výstavě a ve všech prostorách muzea může také návštěvník shlédnout nové DVD, jehož vydání podpořilo finančně město Strakonice. Jedná se o první filmový dokument o dudácké tradici ze širšího pohledu. Autor velmi zajímavým způsobem propojil dudáckou tradici ve Strakonicích, na Domažlicku, Chebsku a sousedním Bavorsku, přičemž nezapomněl na dudácké festivaly a jejich zakladatele Josefa Režného, lidovou báchorku J.K. Tyla o Švandovi a jeho očarovných dudách, jedinečnou expozici dud ve strakonickém muzeu. Nechybí ani archivní záběry prvního zahraničního účastníka strakonického festivalu z roku 1967 J.F. Charletona, který až do své smrti v roce 1989 nevynechal jediný festival a stal se pro něj živým maskotem. Krásně na něj vzpomíná jeho následovník Neil Smith. Divák se podívá i na Chodské slavnosti do Domažlic.
Autor dokumentuje a na příkladech ukazuje vzájemné propojení a ovlivňování dudácké tradice v minulosti i současnosti v jedné velké kulturní oblasti, která byla násilně přerušena nejprve válkou a následně vysídlením Němců.
Neméně významných počinem, a to nejen k dudáckému festivalu, je ozvučení expozice. Zvukový průvodce provede návštěvníka nejen zajímavostmi muzea, ale především se před ním rozezvučí dudácká expozice množstvím zvuků a tónů, které umí zahrát jen tento "čarovný" Švandův nástroj. Zvukový průvodce jistě zvýší atraktivitu celé expozice a dále usnadní i pohyb cizinců v muzeu, protože texty jsou namluveny také v angličtině a němčině.
Ozvučení bylo pořízeno nákladem téměř půl milionu korun a strakonické muzeum na jeho realizaci získalo granty z MKČR, Jihočeského kraje a města Strakonice.

PhDr. Ivana Říhová

Informace: Zuzana Ježková, muzeum Strakonice (tel: 383 321537)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 23.08.2006 v 19:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA