PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kovářovan na výstavě Země živitelka

Tisková zpráva...
V pátek 25. srpna se uskutečnil u příležitosti výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích kulturní pořad s názvem Rok na jihočeské vesnici..
V pátek 25. srpna se uskutečnil u příležitosti výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích kulturní pořad s názvem Rok na jihočeské vesnici, jehož nositelem byl Svazek obcí Milevska s podporou Jihočeského kraje a Ministerstva pro místní rozvoj.
O realizaci programu se postaral Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, který přizval ke spolupráci dětský folklorní soubor Malý Kovářovan, Maškarní sdružení Milevsko a Ratajskou duhu. Náplní pořadu bylo přiblížit divákům některé ze zvyků vážících se k jednotlivým obdobím roku. Před samotným vystoupením se uskutečnil od hlavní brány výstaviště průvod souborů, které zvaly veselými písničkami, tancem i dobrými koláči na pořad do amfiteátru.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Kovářovan při vystoupení v amfiteátru
S úderem desáté hodiny zahájili účinkující Rok na jihočeské vesnici masopustem, ve kterém předvedli ukázku chození s klibnou a kozlíky v Kovářově a průvod milevských maškar. V dalším období představily děti z Malého Kovářovanu nejstarší jarní obyčej a to vynášením Smrti a vítání nového jara. V programu členové Kovářovanu divákům přiblížili i obyčej spojený s dožínkami, předání dožínkového věnce hospodyni a hospodáři. Předvánoční období patřilo opět dětem z Malého Kovářovanu, které ukázaly, jak vypadalo chození na svatou Lucií na Kovářovsku. Mezi jednotlivými zvykoslovnými ukázkami představili své veselé písničky Ratajská duha a Kovářovan divákům zahrál, zatančil a zazpíval písničky ze své národopisné oblasti Kozácka. V závěru celého programu se uskutečnilo vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže Rok na jihočeské vesnici očima dětí a nejúspěšnější mladí výtvarníci převzali od zástupců Svazku obcí Milevska ceny za svá díla, jenž byla vystavena v areálu amfiteátru.
Kulturní pořad navštívil i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, který kromě jiného vyzdvihl práci jihočeských folklorních souborů a jejich přínos pro prezentaci lidové kultury jižních Čech. Děkujeme všem partnerům a účinkujícím za spolupráci na programu u příležitosti výstavy Země živitelka a věříme, že jsme společně připravili všem divákům příjemné chvíle s jihočeskou lidovou kulturou.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Hejtman Jan Zahradník
Momentky z vystoupení
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka chození Lucek
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka chození s klibnou
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka vynášení Smrtky
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka z dožínek

manželé Milan a Pavla Škochovi
vedoucí Kovářovanu
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.08.2006 v 22:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA