PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pilky Lhotka sedmdesátileté

Folklorní soubor PILKY oslavil sedmdesátileté výročí svého založení na 12. Sochových národopisných slavnostech 2006.
Soubor založil pan Vincenc Socha /1903 - 1970/, řídící učitel ve Lhotce v roce 1936 spolu s členy hasičského sboru, pod názvem Národopisná skupina, později po válce vystupoval pod názvem PILKY. Za celou dobu byl velmi aktivní, jezdil po celé republice, po soutěžích, nahrával v rozhlase, několikrát se zúčastnil ve Strážnici. Pan Socha zemřel v roce 1970 po těžké plícní chorobě a soubor ukončil svou činnost na dlouhých dvacet pět let. Když v roce 1995 se obec Lhotka rozhodla uspořádat národopisnou slavnost na počest k 25. výročí od jeho úmrtí, byli osloveni bývalí členové souboru, zda by nevystoupil aspoň jeden pár. Nakonec na slavnostech vystoupilo osm tanečních párů a šest zpěvaček za doprovodu CM Kotků z Frýdlantu n.O. Od té doby již pravidelně vystupujeme každý rok, největší poctou bylo vystoupení letos ve Strážnici na MFF a na Sochových národopisných slavnostech.
U příležitosti našeho výročí jsme měli medailon, jako hosté s námi vystoupili Betka Herotová, Jára Mičulka a Karel Mrkva, kteří po dlouhé době přišli mezi nás a krásně nám zazpívali. Kristýnka Zlá zazpívala oblíbenou písničku své prababičky Koňaříkové "Podle meho okenečka", která ještě v osmdesáti letech ji zpívala na těchto slavnostech. Program byl připraven zcela ze sběru Vincence Sochy, doprovázela nás CM Vojtek z Ostravy s primášem Lukášem Velkým. Zavzpomínali jsme na naše bývalé členy i ty zemřelé. K výročí nám popřál předseda FOS ČR pan Zdenek Pšenica, ředitel České televize Mgr. Ilja Racek a starostka obce paní Růžena Kopčáková.
Do dalších let přeji nám všem hlavně zdraví a radost z lidové písničky a tance.
Pilky, národopisný soubor
Poděkování patří Bětce Kožuchové, Mele Ševčíkové, Věrce Šimkové s přáním brzkého uzdravení, Janě Foldynové, CM Vojtek z Ostravy a také všem PILKAŘŮM a hostům.

Libuše Zlá

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Pilky, národopisný soubor
Zveřejněno 29.08.2006 v 23:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA