PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní folklorní festival ČESKÁ NÁVES - DÝŠINA 2006

Tisková zpráva
MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČESKÁ NÁVES - DÝŠINA (8.-10. 9. 2006)
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Druhý zářijový víkend opět ožije staročeská náves v Dýšině na Plzeňsku lidovou hudbou, zpěvem a tancem. Ve dnech 8.-10. září 2006 proběhne druhý ročník mezinárodního festivalu Česká náves, který navazuje na zdejší bohatou tradici lidových slavností, muzik, májů a masopustů. Dramaturgie přehlídky využívá jedinečného prostředí malé vsi: posezení pod lipami, zápraží barokních statků, či atmosféru kostelíka sv. Šimona a Judy. Na hlavní scéně se představí folklorní soubory z jihozápadních Čech, Prahy a Brna, ze zahraničí přijaly pozvání skupiny z Maďarska, Srbska a Itálie. Na Návsi bude dostatek prostoru i pro žánry, jejichž kořeny tkví v lidové hudbě (world music, folk a country).
Pořadateli festivalu jsou Obecní úřad Dýšina, Folklorní sdružení ČR, Ochotnický spolek Lucifer, Sbor dobrovolných hasičů a obyvatelé obce. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Festival je pořádán za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranného svazu autorského a dalších.
Z bohatého programu bych kromě přehlídkových pořadů českého a evropského folkloru rád upozornil na páteční celovečerní představení s názvem Čertovinky. Při přípravě této velmi úspěšné inscenace tanečního divadla na lidové motivy tvůrci z Vojenského uměleckého souboru Ondráš vycházeli z hudební tradice zdejšího regionu severního Plzeňska.
Sobotní nabídka začíná úsměvnou jevištní stylizací výročního a rodinného zvykosloví z Čech s názvem Narodil se dudáček, oženil se... chudáček a odpoledne pokračuje mj. rekonstrukcí svatebního obřadu z horního Chodska na zápraží statku v podání postřekovského Národopisného souboru. Diváci v roli svatebních hostů navštíví zákulisí přípravy starobylého obřadu, mohou obdivovat sváteční kroje, nebude chybět pohoštění a samozřejmě hudba a tanec.
Strom života Zuzany Lapčíkové je název sobotního podvečerního recitálu cimbalistky, výrazné osobnosti moravské word music v dýšinském kostele. Tentokrát vystoupí spolu s jazzovým kontrabasistou Josefem Fečo. Oba se představí i v nočním koncertu "tolerance (nejen hudební)" s názvem Vandrovala písnička (dále účinkují rokycanská folkjazzová formace Koukol & spol., dechový kvartet Prima vera z Třemošné, soubor historických nástrojů Gutta z Dýšiny a duo Josef Fiala - Martin Kaplan z Plzně).
Nedělní program je věnován především dětskému folkloru a našim zahraničním hostům. Vystoupí soubory Jiskřička, Mladinka a Plzeňáček z Plzně, Sluníčko z Rokycan, lidová muzika ZUŠ z Chrástu a Prácheňáček ze Strakonic.
Dýšinský festival Česká náves nabízí alternativu k velkým městským festivalům regionu jihozápadních Čech. Usilujeme o prezentaci tradiční kultury v prostředí jí nejvlastnějším, v širokém spektru barev, nálad, stylů, inscenačních prostředků, s ambicí zaujmout náročného a poučeného diváka, stejně jako náhodného posluchače, který se k lidové hudbě teprve přibližuje prostřednictvím hraničních žánrů. Přiďte "pobejt" na naší Návsi, přijměte upřímné pozvání dýšinských hostitelů a využijte příležitost pocítit zdravou sílu tradice v životě každého z nás.

Zdeněk Vejvoda
dramaturg festivalu

Kontakt:
Mgr. Václava Kuklíková
ředitelka festivalu
tel: 606 616 452
e-mail: dysina@top.cz
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Zpráva z tiskové konference k festivalu Česká náves:
2. ročník MFF Česká náves - Dýšina se blíží.
BUSportál jako mediální partner zve příznivce širokého spektra hudební nabídky na Plzeňsko 8.-10.9.2006. 11 pořadů, 16 souborů a 450 účinkujících, kteří zvýší počet dýšinských o čtvrtinu.
Plzeňanům důvěrně známý "pivovarský" koňský povoz by měl v neděli 3.9.2006 před polednem vyrazit na tradiční sousedské zvaní na trase Dýšina - Chrást - Kyšice. Samotný festival začíná v pátek 8.9. vpodvečer slavnostním zahájením za účasti folklorních souborů...
Úryvek z článku BUSportálu o festivalu:
"Česká náves v Dýšině patří k našim nejmladším festivalům. Jeho předností je návaznost na bohatou tradici,která je navíc umocněna přirozeným prostředím typické plzeňské vsi, jež se může honosit nejen bohatou lidovou architekturou, ale i entusiasmem místních občanů, kteří se obětavě podílejí na tři dny trvajícím programu včetně tradičního "zvaní". Co se regionálního zaměření týče, je akcí neznající hranic, nabízející hostům z daleké ciziny poznání specifik folkloru z celé oblasti západních Čech. Zůstává otevřena mnoha žánrům, inspirujících se folklorem, což ji zajišťuje zájem širšího publika všech věkových kategorií," , shrnuje PhDr. Marta Ulrychová, PhD. z katedry antropologie Fakulty filozofické ZČU v Plzni, která věnovala minulému festivalu velkou pozornost.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.08.2006 v 22:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA