PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Valašský vojvoda se představil na Kypru

Folklórní soubor Valašský vojvoda z Kozlovic se ve dnech od 20. do 27. července 2006 zúčastnil mezinárodního folklórního festivalu pořádaného v malebné vesničce Pissouri a jejím okolí na jižním pobřeží řecké části ostrova Kypru.
Soubor se na svou cestu vydal již v předvečer, protože odlet z pražského ruzyňského letiště byl původně naplánován na 20. července 5:50 hod. ráno. To ještě nikdo netušil, že se z důvodu poruchy letadla odlet odsune až na 16.00 hodinu odpolední. Na runway letiště v Larnace jsme přistáli po tříhodinovém letu ve 20:00 hodin tamního času. Po drobných potížích, kdy byl personál letiště zaměstnán hledáním našeho kontrabasu, jsme nastoupili do připraveného autobusu a vydali se na zhruba 100kilometrový přesun do Pissouri. Tam nás hned po příjezdu čekala vydatná večeře a ubytování v příjemném hotelu Pissouri Hills.
Dle turistických průvodců je Pissouri prý jednou z nejkrásnějších vesnic na Kypru. Rozprostírá se na kopci a zejména v jarním období, kdy alespoň občas zaprší a zeleň není spálena ostrým sluncem, je obklopena členitými lány polí a nádhernými vinicemi. Zachovala si většinu svého tradičního charakteru, okouzlující úzké uličky jsou lemovány množstvím taveren a barů. Nedaleký záliv Pissouri Bay má jedny z nejhezčích písčitých a oblázkových pláží v této oblasti.
Náš denní režim byl po celou dobu pobytu podobný - pevnými body byl pouze oběd ve dvě hodiny odpoledne a začátky večerních vystoupení o půl deváté večer, kdy krajinu již zahalila tma a počasí bylo snesitelnější jak pro účinkující, tak pro diváky. Ve zbylém volném čase jsme plně využívali krásného hotelového bazénu a to i v nočních hodinách, kdy lehký vánek od moře rozfoukal odpolední vedro. Volný den jsme vyplnili výletem na zdejší velmi ceněnou pláž.
Spolu s ostatními soubory z Maďarska, Ruska, Řecka a Kypru jsme absolvovali pět večerních vystoupení - dvě včetně zahajovacího vystoupení v nádherném amfiteátru přímo v Pissouri, jedno pro vojenskou posádku kasáren v Larnace a dvě v nedalekém městě Paphos.
Prvnímu předcházel průvod všech účinkujících zaplněnými ulicemi, druhé se odehrálo opět na vojenské základně, což byla specialita kyperského festivalu. Každý soubor měl na prezentaci svých tanců a písní k dispozici 15 minut, většinou byl ovšem tento limit překročen. Na nedostatek diváků jsme si nemohli stěžovat, nižší návštěva byla pouze při druhém vystoupení v Pissouri, což ale vzhledem k počtu obyvatel, který v létě dosahuje čísla kolem 1100 včetně turistů, je celkem pochopitelné.
Na vystoupení, která se konala mimo Pissouri, jsme odjížděli s předstihem, abychom měli možnost se po jednotlivých městech alespoň trošku porozhlédnout. Z tohoto pohledu bylo zajímavé především město Paphos, které je středem turismu a obchodu. Je zapsáno v seznamu UNESCO jako místo světového dědictví pro své archeologické a kulturní památky. Legenda praví, že Paphos je místem zrození řecké bohyně lásky Afrodity. Navštívili jsme archeologické naleziště antického hradu, kde jsou proslulé Dionýsovy mozaiky.
Po vystoupeních obvykle následovala společná večeře všech účinkujících a společná zábava, při které se střídaly muziky jednotlivých souborů a tanečníci se navzájem učili své tance. Do hotelu jsme se vraceli v brzkých ranních hodinách.
I když festival na Kypru patřil mezi ty méně náročné, bylo zdejší účinkování Valašského vojvody úspěšné. Vystoupení se setkala s pěkným ohlasem diváků a také se podařilo navázat další důležité kontakty s ostatními soubory, které mohou v příštích letech nést své ovoce v podobě pozvánek souboru na podobné mezinárodní akce.
Věřme, že členové souboru při svém pobytu na Kypru nasbíral po náročné sezóně dostatek sil, aby v příštím roce mohl svůj kraj a Českou republiku reprezentovat stejně kvalitně, jak tomu bylo v tomto roce.

Ondřej Waloschek, klarinetista CM Valašský vojvoda - červenec 2006.

Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.09.2006 v 20:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA