PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

Tisková zpráva
Na Uherskohradišťsku vznikla nová iniciativa navazující na tradici Moravských vinařských stezek, která se snaží propojit regionální vinařství a populární cykloturistiku. Po nedávných Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, které do Uherského Hradiště přilákaly rekordních 30 tisíc návštěvníků, je to další důkaz toho, že i v tomto regionu dostává vinařská turistika stále atraktivnější podobu. První akcí, která nese název NA KOLE VINOHRADY Uherskohradišťska je podzimní cyklovýlet a uskuteční se 7. října. Start je v 9.30 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Všechny milovníky barevného podzimu ve vinohradech zvou Město Uherské Hradiště, vinotéka VINÁRIUS, Nadace Partnerství a mediální partneři akce Český rozhlas Brno a slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
"Inspirovala nás akce, kterou na začátku června uspořádal Český rozhlas Brno a která na Moravské vinařské stezky přilákala na čtyři sta nadšenců cykloturistiky. Tehdy jsme si uvědomili, že o akce tohoto typu je velký zájem a že je škoda, že nejsou pořádány pravidelně," vzpomíná na zrození myšlenky Renata Polišenská, vedoucí Městského informačního centra v Uherském Hradišti. "Z tohoto důvodu iniciovalo naše centrum myšlenku zavést na Uherskohradišťsku dvě pravidelně se opakující akce, která by cyklistům nabídly nejen překrásné výhledy do vinic, ale i možnost navštívit otevřené vinné sklepy regionálních vinařů," dodala Polišenská.
Dopracování této myšlenky do reálné podoby se chopil Ivo Kaňovský, majitel regionální vinotéky VINARIUS. "Zúčastnil jsem se již mnoha obdobných putování vinařským cyklostezkami a vždy mně mrzelo, že něco podobného není právě v našem regionu, který má v tomto směru jistě co nabídnout," uvedl nadšený cykloturista a vinařský odborník Ivo Kaňovský. Podle jeho slov však nejde pouze o individuální akci. Kromě podzimního společného putování vinohrady Uherskohradišťska, které odstartuje 7. října 2006 z Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, již pořadatelé znají také termín jarní reprízy, který je stanoven na 21. dubna 2007. "Rádi bychom založili na Uherskohradišťsku novou tradici cyklovýletů," dodal Kaňovský.
Avšak společné projížďky vinohrady jsou jen jednou části vznikajícího nového produktu cestovního ruchu. Podle jeho iniciátorů by totiž měly tyto hromadné akce vdechnout uherskohradišťským vinařským stezkám skutečný život. "Chceme vytvořit ucelený materiál, které bude kromě mapy a bližšího popisu jednotlivých cyklotras obsahovat také kontaktní údaje na místní vinaře. Projížďku vinohrady si pak můžete zorganizovat kdykoliv sami. Například, když vám přijedou na návštěvu známí, stačí, když zavoláte několika vinařům, domluvíte si s nimi návštěvu jejich sklepů a můžete vyrazit," vysvětluje Ivo Kaňovský s tím, že mnohdy ani samotní obyvatelé našeho regionu nevědí o nádherných vyhlídkách a panoramatech, které se při projížďce vinohrady nabízí. Ti, kdo nemají kolo, mohou navíc využít nové půjčovny kol Městského informačního centra v Uherském Hradišti.
V tuto chvíli jsou k dispozici dvě vinařské stezky, které byly pojmenovány podle odrůd charakteristických pro danou oblast.
Stezka Muškátu moravského tak vede po trase Uherské Hradiště - Kunovský les - Kostelany nad Moravou - Nedakonice - Polešovice - Vážany - Tučapy - Boršice - Zlechov - Staré Město - Uherské Hradiště.
Stezka Rulandského bílého pak má následující trasou: Uherské Hradiště - Staré Město - Zlechov - Tupesy - Velehrad - Jalubí - Traplice -Dolina - Kudlovice - Babice - Uherské Hradiště.
Již od 25. září 2006 si bude moci každý zájemce o podzimní putování vinohrady Uherskohradišťska zakoupit v Městském informačním centru v Uherském Hradišti startovací balíček v hodnotě 80 korun, který obsahuje mapu stezek se slosovatelný kuponem, koštovku na krk, propagační materiály a skleničku dobrého vína po příjezdu do cíle. Hlavní cenou je posezení ve vinném sklepu s přáteli.
Na místě startu a cíle, tedy na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, na v sobotu 7. října 2006 připraven bohatý program. Kromě degustace burčáků se soutěží o nejchutnější burčák a návštěvy zpěvného vinného stánku, ve kterém každý dostane víno podle toho, jak zazpívá, vystoupí také folklorní soubor Cifra z Uherského Hradiště, který ve spolupráci se svojí cimbálovou muzikou bude přihlížející učit lidovým tancům.
Projekt NA KOLE VINOHRADY si navíc hned od prvopočátku získal nadšení a podporu ze strany mnoha významných organizací. Svoji podporu nabídl jak Český rozhlas Brno, tak slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM. Nezastupitelnou úlohu při realizaci projektu sehrálo také Město Uherské Hradiště, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko či Nadace Partnerství, ale pochopitelně také samotní iniciátoři - Městské informační centrum v Uherském Hradišti a regionální vinotéka VINARIUS.
Kontakt pro novináře:
Ing. Michal Dvouletý
e-mail: michal.dvoulety@ddk.cz, mobil: 737 277 045

Více informací:
Městské informační centrum
Masarykovo náměstí 21, 686 01 Uherské Hradiště
tel.: 572 525 525 - 6, fax: 572 525 525 527
e-mail: mic@uherske-hradiste.cz
www.uherske-hradiste.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.09.2006 v 20:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA