|
Hanácké slavnosti v Prostějově ctily lidovou tradiciHanácké slavnosti, 9. - 10. září 2006
V Prostějově se konají už 24 let u příležitosti tradičních prostějovských hodů a jsou právem zařazeny mezi největší slavnosti ve městě. Slavnosti pořádá od roku 1992 Kulturní klub Duha v Prostějově ve spolupráci s Hanáckým folklorním sdružením a FOS ČR. Záštitu na folklorními slavnosti převzal starosta města Ing. Jan Tesař.
Hanácké slavnosti hýřily již po čtyřiadvacáté barvami krojů. Náměstí před radnicí obestavěné stánky s lidovými řemeslníky, vůně burčáku, opékaných klobás a davy proplétajících se lidí. Takové jsou už několik let Hanácké slavnosti s přehlídkou nejlepších hanáckých dětských a dospělých národopisných souborů, hudebním programem, krásnými hanáckými kroji i výpravou do minulosti.
Nedělní slavnosti zahájila promenádním koncertem krojovaná dechová hudba z Břestu u Kroměříže. V dopoledním komponovaném programu Jaro Hané vystoupilo 9 dětských národopisných souborů, jejichž vystoupení uváděla lidová vypravěčka z Vyškova paní Marie Pachtová. V pravé poledne se již tradičně setkali zástupci účinkujících s představiteli města na prostějovské radnici, kdy nechybělo sólo starosty s krásnou Hanačkou.
Dechový orchestr ZUŠ V. Amose zahrál návštěvníkům slavností pod taktovkou Rudolfa Proseckého a uvedl galaprogram sedmi dospělých folklorních souborů. Ty, společně s Marií Pachtovou, zatančily a zazpívaly v komponovaném pořadu Či só hode..... Poetickou tečku za celodenním programem slavností udělal Vlasta Redl se skupinou Každý den jinak. Na náměstí T.G.Masaryka zněly po celý den lidové písně a Hanáci předvedli své krásné tance. Za městskými hradbami však jakoby návštěvníci slavností vkročili do minulého století. Komponovaný pořad divadelního spolku Historia nabídl pohled do života a módy prostějovské smetánky z let 1910 - 1950. Nechybělo povídání o slastech a strastech cestování v dobách kočárů a projížďky v nich s nefalšovaným kočím i lokajem. Městský park ožil nejen divadelníky, ale také výstavou kočárů, saní a kočárových luceren.
Když zněly prostějovským náměstím poslední tóny písní Vlasty Redla a krojovaní hanáci ukládali své kroje do kufrů, návštěvníci slavnosti odcházeli se slovy: " Či só hode? ...no přece naše"!
Alice Gregušová Diskusní fórum čtenářů |
|