PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

II. Mariánský podzim 21.-24. září 2006

Ve dnech 21. až 24. září proběhl druhý ročník folklórního festivalu Mariánský podzim. Do Mariánských Lázní přijely soubory z Čech, Moravy a Slovenska. Na programu se podíleli město Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, Cup Vital, Ministerstvo kultury ČR, Folklórní sdružení ČR a Folklórní soubor Marjánek.
V letošním roce byl program festivalu zahájen v sobotu dopoledne, kdy v půl jedenácté vyšel průvod od hotelu Cristal na mariánskolázeňskou kolonádu. Po úhledném seřazení na schodech před pavilonem Křížového pramene promluvil k přihlížejícím divákům pan místostarosta J. Chval a ředitelka festivalu S. Heřmanová. Následovalo krátké představení jednotlivých souborů, které přijaly pozvání do Mariánských Lázní. Festival byl zakončen opět na kolonádě v nedělních dopoledních hodinách.
Folklorní festival Mariánský podzim
Diváci během festivalu mohli vidět Národopisný soubor písní a tanců Jiskra z nedaleké Plzně, Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, Lidovou muzika z Chrástu u Plzně, Folklórní soubory Jitřenka z Dolní Čermné a Jaro z Ústí nad Orlicí, Náropisný soubor Líšňáci z Brna, folklórní soubor Kvítek z Hradce Králové, Folklórní soubor Marjánek, mariánskolázeňský soubor Rozmarýnek a slovenský soubor Turiec z Martina.
Před začátkem festivalu jsme oslovili Klub českých turistů s návrhem spolupráce během festivalu. Členové klubu dělali průvodce souborům během celého jejich pobytu v Mariánských Lázních. Jejich aktivity byly přínosem pro nás i pro soubory. Např. soubor Kvítek se během volné chvíle jel podívat na rašeliniště na Kladské. Spolupráci budeme dále rozvíjet.
Folklorní festival Mariánský podzim
Program festivalu začal ve čtvrtek 21. září přednáškou o Indonésii. Mariánskolázeňský cestovatel P. Bořil vyprávěl poutavým způsobem nejen o kultuře této vzdálené země, ale i o netradičních zajímavostech a svých zážitcích z dalekých cest. Součástí programu bylo občerstvení místní Čajovny snů, která připravila ochutnávku čajů.
Ve večerních hodinách se konalo úvodní vystoupení slovenského souboru pro zahraniční turisty v hotelu Bohemia. Soubor Turiec doprovázela cikánská kapela, která všechny posluchače překvapila velkou melodičnosti svých skladeb a typickými až čardášovými rytmy. Malé děti byly zpočátku zaskočeni velkým prostorem, ale nic na sobě nedaly znát. Vystoupení uváděla S. Heřmanová.
Folklorní festival Mariánský podzim
Během pátečního dopoledne přijely do Mariánských Lázní další dětské soubory, které po obědě vystoupily na kolonádě v programu nazvaném "Odpoledne s dětským folklórem". Celkem vystupovalo šest souborů po dvaceti minutách. Celý program byl organizován a uváděn L. Hanzlíkovou a Z. Tesařovou v českém a německém jazyce.
Po skončení odpoledního programu na kolonádě se pořádající soubor Marjánek odebral do divadla, kde začaly přípravy divadla na slavnostní večer. Zároveň zde probíhaly jednotlivé prostorové zkoušky souborů. Byly instalovány barely s pitnou vodou.
Hlavní program s názvem "Roztančené divadlo, aneb to nejlepší z folklóru" začal ve dvacet hodin. Ale už od půl osmé vítal příchozí ve vestibulu divadla Folklórní soubor Rozmarýnek českými písněmi. Po slavnostním ceremoniálu a úvodních slovech pana místostarosty J. Chvala začalo první vystoupení mladší skupiny souboru Marjánek. V první půli se vystřídaly ještě další tři soubory (v pořadí Turiec, Kvítek, Jiskra). Druhou půli již tradičně otevřelo krátké vystoupení starší skupiny souboru Marjánek a následovaly opět tři soubory v pořadí Líšňáci, Jitřenka a Jaro a Dyleň.
Na závěr vyzvali moderátoři večera Tereza Pelíšková a Marek Hrkal všechny členy souborů, aby přišli na pódium, kde si všichni společně zazpívali píseň "Kdyby byl Bavorov...". Po skončení všem poděkovali a rozloučili se s publikem.
Folklorní festival Mariánský podzim
V sobotu v ranních hodinách přijal pan místostarosta J. Chval zástupce všech zúčastněných souborů v obřadní síni radnice. Všichni jsme společně promluvili pár slov a už jsme pospíchali na průvod, který vyšel od hotelu Cristal v půl jedenácté.
Shromáždění průvodu, který měla na starosti K. Jandlová, proběhlo velmi hladce a průvod, vedený dechovou hudbou Daliborka, vyšel přesně na čas. Po několika minutách byla zaplněna celá Hlavní ulice. Soubory při jednotlivých zastávkách zpívaly a tančily.
Z Hlavní ulice průvod zahnul na ulici Jugoslávskou a na kolonádě se řadily soubory na schody před pavilon Křížového pramene. Jak jsem již výše zmínila patřila následující hodina zahájení festivalu a představení jednotlivých souborů.
Folklorní festival Mariánský podzim
Ve dvě hodiny odpoledne začal program "Roztančených ulic". První vystoupení proběhlo v "mušli" u Lesního pramene, kde vystoupily soubory Dyleň a Líšňáci. Pár minut před třetí hodinou začalo vystoupení u pavilonu Karolinina pramene, kde vystoupily soubory Rozmarýnek a Jitřenka a Jaro. O půl čtvrté už hrála cikánská kapela před hotelem Bohemia a začal tančit soubor Turiec, později soubor Jiskra.
Folklorní festival Mariánský podzim
Závěr "Roztančených ulic" proběhl v nedaleké vesničce Valy v hospodě U březího vlka, kde zpívaly a tančily soubory Kvítek, Lidová muzika z Chrástu a Turiec.
Po celý sobotní den měly soubory možnost občerstvit se a odložit své věci ve vestibulu společenského domu Casino, kde byla stálá služba, která měla k dispozici informační papíry s celkovým harmonogramem festivalu i harmonogramem jednotlivých souborů.
Aby program nebyl jednotvárný, ve večerních hodinách proběhla "Lidová veselice" v hotelu Evropa, kde hrály muziky folklórních souborů k poslechu a tanci. Zájem lidí nás příjemně překvapil a všichni návštěvníci odcházeli domů s úsměvem na rtech.
Pro tanečníky i hudebníky bylo připraveno malé občerstvení.
Naposled jsme se všichni společně setkali na dopoledním vystoupení na kolonádě. I přes menší zmatky v přípravě vystoupení, všechny soubory vystoupení zvládly a odjížděly spokojeně domů. Program připravili J. Průcha a F. Hahn, který vystoupení moderoval.
Soubory z větší dálky dostaly na cestu svačinu v podobě obložených rohlíků, jablek a pití. Svačiny byly připraveny několika dobrovolníky v ranních nedělních hodinách.
Tečkou za festivalem bylo vystoupení souborů Marjánek a Jiskra v Lázních Kynžvart na náměstíčku před radnicí.
Folklorní festival Mariánský podzim
V letošním roce bylo ubytování pro soubory zajištěno v Oradouru, kde bydlely soubory Jiskra a Turiec a z finančních důvodů jsme ostatní soubory musely ubytovat v tělocvičnách základních škol a DDM Dráček. V tělocvičně v Základní školy v Úšovicích bydlel FS Kvítek. V DDM přespal FS Líšňáci. V tělocvičně Základní školy Jih přespal s menšími výtkami FS Jitřenka a Jaro a soubor Dyleň přespal v tělocvičně Základní školy Sever, kde nastaly také komplikace. Na základě těchto stížností musíme v příštím roce hledat jiné možnosti, jak soubory ubytovat.
Všechny soubory se po dobu festivalu stravovaly v jídelně pobočky Karlovy univerzity, kde nám vedení vyšlo velmi vstříc. Strávníci si jídlo velmi pochvalovali a doufám, že stejná spolupráce proběhne i příští rok.
Během celého festivalu byla na hotelu Monty instalována výstava fotografií R. Šulka s názvem "Tady jsem doma". Fotografie pocházely z jeho rodných Nečtin a výstava byla zahájena 16. září.
Festival vzniknul za velké iniciativy Folklórního souboru Marjánek, konkrétně jeho starší složce. Ředitelkou festivalu je Sandra Heřmanová, finanční stránku hlídá Kateřina Jandlová, Tiskové záležitosti má na starosti Filip Hahn, o organizační záležitosti se stará Mgr. Zdena Hurtová, Lenka Hanzlíková, Alena Borská, Zuzana Tesařová, Stanislav Krejčiřík, Jiří Průcha a další. Tímto složením jsme nejmladším kolektivem, který stojí za pořádáním folklórního festivalu v České Republice.
Naše velké díky patří panu Jiřímu Chvalovi, který nás velmi podporoval v přípravě festivalu a panu Václavu Černému a Klubu českých turistů za jejich obětavost.

Sandra Heřmanová, ředitelka festivalu
www.marjanek.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 07.10.2006 v 19:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA