PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyhodnocení folklorních slavností a festivalů v Senátu Parlamentu ČR

Tisková zpráva
Ve čtvrtek 12.října 2006 se uskutečnilo v budově Senátu Parlamentu České republiky v Praze tradiční setkání ředitelů folklorních slavností a festivalů, starostů a primátorů festivalových měst a obcí a dalších hostů s představiteli Senátu Parlamentu České republiky. Setkání se uskutečnilo v rámci jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR.
Smyslem setkání bylo zhodnocení letošní folklorní sezóny, která množstvím a zejména obsahem a kvalitou slavností, festivalů a akcí patří k nejúspěšnějším. Do poloviny října 2006 se uskutečnilo i 55 slavností a festivalů - mnohé z nich za účasti souborů ze zahraničí, pořádaných členy Folklorního sdružení České republiky. Zároveň byly schváleny dominanty pro přípravu folklorní sezóny v roce 2007, jejichž kalendář byl publikován již v průběhu letošního léta.
Folklorní sdružení ČR
Na zahájení zpívá Jan Kukal z Prahy
Folklorní sdružení ČR
V tomto roce se folklórem mohli setkat obyvatelé a návštěvníci ve stovkách měst a obcí ve všech regionech naší republiky. Vystoupilo v nich několik tisíc souborů, skupin, lidových muzik, hudeb a sólistů včetně 250 souborů a skupin ze zahraničí, mezi nimi i 80 kolektivů ze Slovenska. Nejvzdálenějšími hostujícími byly letos soubory z Cookových ostrovů, Indonésie, Kolumbie, Mexika a Venezuely. Český, moravský a slezský folklór v cizině reprezentovalo téměř 300 souborů, které se vydaly do 56 zemí.
Pokračujícím trendem je nárůst počtu účinkujících dětských a mládežnických souborů a skupin. K tradičním vrcholům sezóny patřil Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou, celostátní soutěž dětských zpěváčků lidové písně, jíž se letos zúčastnilo zúčastnilo téměř 6000 chlapců a děvčat. Jejich vyvrcholením byl koncert vítězů české i slovenské soutěže v Praze pod patronací operního pěvce Petra Dvorského.
V Luhačovicích proběhl Mezinárodní festival dětských folklorních souborů střední Evropy. FoS organizuje ve spolupráci s regionálními folklorními sdruženími také regionální přehlídky folklorních souborů Prameny. Sdružení pořádá ve spolupráci se slovenskými partnery také dětské tvůrčí dílny pro účastníky ze zemí visegrádské čtyřky. Členské soubory sdružení vystoupily i v rámci Evropského setkání turistů Eurorando v Českých Budějovicích, podílely se na foklorním vystoupení v rámci XIV. Všesokolského sletu na Strahově. Několik desítek účastníků letos úspěšně zakončilo studium na 4 semestrální Škole lidových tradic, kterou společně pořádají FoS ČR, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici a NIPOS - ARTAMA Praha.
Součástí jednání bylo také vyhlášení výsledků soutěže "folklorní vesnice roku". 1. místo v letošním ročníku soutěže získala Obec Liptál, na dalších místech pak skončily obce Kobylí a Lubná.
Folklorní sdružení ČR
Starosta Liptálu Miroslav Vaculík přebírá ocenění vesnice roku 2006.
Folklorní sdružení ČR
Mezi významné hosty jednání v Senátu patřili senátorky a senátoři Parlamentu ČR Alena Gajdůšková, Václav Jehlička, Adolf Jílek, Jiří Liška a Petr Smutný, poslankyně Poslanecké sněmovny ČR Anna Čurdová, poslanec P ČR Petr Bratský, president Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, předseda Folklorní unie na Slovensku Štefan Zima, ředitelka ORNK MK ČR Zuzana Malcová, ředitel odboru MŠMT ČR Jaroslav Tuček, ředitel odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR Zdeněk Lyčka, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel ČT studio Ostrava Ilja Racek, předseda Klubu českých turistů Jan Havelka a řada dalších.
Folklorní sdružení ČR
Folklorní sdružení České republiky je občanským sdružením dětí a mládeže, zaměřeným na uchovávání a rozvíjení lidových tradic a národních kulturních hodnot. Je nejpočetnější organizací zájemců o lidové umění v ČR. Sdružuje 415 členských souborů, působících v 17 autonomních regionálních sdruženích.

Zpracoval: Dušan Macháček

Kontakt:
Jiří Pokorný, tajemník FoS ČR
Tel. 234 621 256, E-mail: foscr@adam.cz, jpokorny@adam.cz
Fotografie z tiskové konference od DTA:
Folklorní sdružení ČR
Folklorní sdružení ČR
Folklorní sdružení ČR
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.10.2006 v 23:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA