PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

55. výročí založení Olšavy

Soubor písní a tanců OLŠAVA a Dům kultury Uherský Brod Vás srdečně zvou na premiérový pořad k 55. výročí založení Olšavy
KDYŽ SEM ŠEL PO BRODĚ...
"Když sem šel po Brodě”...
Slavnostní premiéra souboru OLŠAVA k 55. výročí jeho založení
Dům kultury * Koncertní sál Uherský Brod
sobota 16. prosince 2006 v 19.30 hodin.

Účinkují:
Olšava a bývalí tanečníci souboru - Old Stars, ved. Ivana Sušilová

Scénář - realizace:
Boris Papp - vedoucí taneční složky souboru Olšava

Lenka Švehlíková - vedoucí Olšavy
Lubomír Málek - primáš a umělecký vedoucí souboru
Olšava, folklorní soubor
Slavnostní premiéra a současná výstava souboru Olšava představují její společenský i umělecký vývoj. Skoro nostalgicky bych mohl vzpomenout první Slovácký večer u Rochů, zakladatelské zásluhy dr. Josefa Beneše, dr. Jana Pavelčíka, Jendy Krista, dr. Věrka Blahutky, ale stejně tak zásluhy dlouhé řady nejen těch, kdo vytáčeli první verbuňkové figury nebo kroky sedlckých a bajerišů pro svá vystupování na veřejnosti.
Začátky souboru jsou spojeny se jménem primáše Mirka Procházky. Výrazný společenský a umělecký rozvoj souboru přinesl nástup primáše, zpěváka a muzikanta tělem i duší, Luboše Málka. S Pavlem Šašinkou, dr. Horymírem Sušilem a zpěvačkou Vlastou Grycovou přispěli k formování osobité interpretace lidových písní a tanců z Uherskobrodska, z dědictví líbezného kraje pod Javořinou. Dnes mají další pokračovatele, tanečníky Lenku Švehlíkovou - Sušilovou, Borise Pappa a cimbalistu, zpěváka Hynka Sušila.
Úspěch Olšavy dokládá i nově vytvořené kulturní povědomí dnešního města Uherského Brodu, na němž měla a má činnost Olšavy výrazný podíl. Dosavadní úspěšný vývoj Olšavu zavazuje, aby umělecky pokračovala, dědictví po předcích naplňovala.
listopad 2006

PhDr. Josef Jančář, CSc

Úctyhodná dáma Olšava
Z původního uherskobrodského Slováckého krůžku, znovuobnoveného v roce 1951, se stal postupem doby věhlasný soubor písní a tanců, jehož řadami prošlo bezmála sedm stovek členů. Olšava rozdává radost, dobrou pohodu, udržuje lidové písně, tance a předává je jako štafetu dalším generacím. Sběratelským úsilím členů souboru bylo podchyceno několik desítek tanců a stovky písní, které tvoří základ jeho osobitého repertoáru. Dnes je Olšava jednou z "životních tepen" Uherského Brodu. Připravuje tradiční Slovácké večery, vystupuje doma, stejně jako na různých místech naší vlasti. Soubor absolvoval více než šedesát zahraničních turné.
Díky iniciativě Olšaváků se již čtvrt století schází téměř třísetčlenná pánská společnost muzikantů, výtvarníků, zpěváků i jejich příznivců - Klub Štěpánů (PoPo). Každoročně soubor v Uherském Brodě pořádá fašankové a šlahačkové obchůzky, v srpnu pak výlet k pramenům Olšavy a během zářijových hodů v Korytné putování do Panských lesů k obrázku sv. Václava a k pramenu minerální vody Smraďačka.
Součástí souboru je cimbálová muzika s primášem a zpěvákem Lubomírem Málkem.

Lubomír Málek primáš a umělecký vedoucí souboru
lubomir.malek@quick.cz, tel.: 572 633 397, mobil: 732 445 212
a
Karel Kapsa, org.vedoucí
karel.kapsa@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Olšava, folklorní soubor
Zveřejněno 14.11.2006 v 20:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA