PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

O folklorních slavnostech trochu jinak

časopis Folklor č. 5/2006
V červnu jsem navštívila - mimo jiné - tři folklorní festivaly. V Kovářově, Lázních Bělohradě a v Dolní Černé. A tak se mi nějak zachtělo podívat se na tyto akce z jiného úhlu. To znamená nevypočítávat kolik se na nich sjelo souborů, které byly ze zahraničí, jak obstály soubory domácí atd. Tady je resumé:
1) Všechny tři akce jsou v režii, pod dohledem a více méně závislé na iniciativě a aktivitě manželských párů, eventuelně i členů jejich rodiny. V Kovářově jsou manželé Kochovi, v Bělohradě Richterovi a v Dolní Černé zase Rybovi.
2) Pořadatelé těchto akcí mají zájem na tom, aby festival nebyl pouze pro diváky, ale aby si účinkující i další zájemci přišli na své. A tak jejich nedílnou součástí jsou soutěže. V Kovářově pod názvem Soutěž o nejkrásnější jihočeskou hnětýnku, v Bělohradě závod v polce na 200 m s názvem Polka Rallye a v Dolní Černé Čermenský hecboj, což je zábavné klání družstev.
3) Všechny tři festivaly chtějí také nenápadně vychovávat, přibližovat jim vlastní region a výchovně působí na své okolí. V Kovářově je velký počet stánků se zajímavou keramikou, perníčky, šperky, malůvkami ad., zbožím a výběrem antikvariátních knih týkajících se lidového umění. Celé kolářovské prostředí bylo působivé a navozovalo báječnou atmosféru. Bělohradští pořadatelé přišli se zajímavou koncepcí pořadu dětských souborů. Šlo o zadání místní mateřince a základní škole, aby se jejich děti jako hlavní vystupující podílely na pořadu. V něm se střídaly říkánky, recitace, písničky, hra flétniček, sólový zpěv. Závěrem vystoupil soubor Hořeňáček, který strhl publikum a jistě svým vystoupením získal řadu zájemců z místní školy i školky. Byl to bezvadný nápad s pěkným ohlasem u diváků. Také v Dolní Černé jsou slavnosti každoročně spojeny s výstavami fotografií, obrazů, tapiserií a keramiky autorů z regionu. Jindy jsou to místní zajímavosti či výstavky z činnosti dobrovolných spolků - hasičů, filatelistů, ochránců přírody ad. A samozřejmě každoročně očekávaný ohňostroj.
Pořadatelé všech tří festivalů (a nejen těch, vzpomeňme například na manžele Hankovy v Karlových Varech) jsou obětaví nadšenci, kteří každým rokem zaříkávají sv. Petra, zoufale shání náhrady za na poslední chvíli odřeknuvší soubory, nervózně očekávají, jaké soubory jim přijedou ze zahraničí a jestli vůbec přijedou, řeší nemalé problémy s ubytováním, stravováním, péčí o účinkující, a jsou vděčni za každý, byť nepatrný, sponzorský dar. Prostě nervy, nervy a zase nervy, a to musí jít s úsměvem... Přesto se každým rokem znovu pouští do příprav a opět vstupují "do stejné řeky", pro radost vystupujících a potěšení diváků. Myslím, že si právem zaslouží velké díky od nás všech.

Eva Rejšková

DALŠÍ INFORMACE: REJŠKOVÁ Eva

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 14.11.2006 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA