PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Soubor Haná jubilující

Oslavy výročí pěti bystřických souborů
Je sváteční listopadové odpoledne a na sále již není volné místečko. Na sále je cítit očekávání a v zákulisí napětí, jak to všechno dopadne. Zazní zvonek a první účinkující jdou na jeviště. Teď mají šanci předvést to, co spousty hodin tvrdě dřeli. Dřeli, aby jejich vystoupení bylo co nejlepší. To nejlepší za celých třicet let, co soubor existuje.
30 let života je pro někoho krátká doba, pro někoho to může být celý život. Pro členy souboru cesta od mládí do životní zralosti. Skok z doby černobílých televizorů do digitálního světa počítačů. A po těch letech by se někdy člověk měl zastavit a ohlédnout. Ohlédnout a podívat se na to, co za ním zůstává. Jak za oráčem i za námi musí zůstat brázda a záleží na nás, zda bude rovná a hluboká nebo klikatá a povrchní. Brázda, kterou svou prací vytvoříme v myslích lidí, žijících okolo nás.
Haná, národopisný soubor
Záběry z oslavy 17.11.2006 Velká Bystřice
Příprava na tento koncert začala již před Lidovým rokem, kdy mohli návštěvníci shlédnout výstavu o životě souboru ve spolkové místnosti radnice. Ale nejenom to. Za třicet let máme spoustu videokazet, DVD, a také stovky, možná tisíce fotografií, dokumentující život souboru. Vystoupení je jen jedna část programu. Snažili jsme se nabídnout divákům a našim přátelům trochu neotřelý pohled na život souboru, nejenom to, co předvádí na jevišti ale také na jeho historii, která je zaznamenaná na dobových fotografiích. Nebyla to lehká práce. Musel jsem shlédnout 63 videokazet se záznamy z různých akcí souboru. Když si uvědomíme, že na každé z nich jsou dvě až tři hodiny záznamu, strávil jsem na tom několik měsíců, jen než jsem vybral krátké záběry. A to jsem teprve začal nahrávat na počítač. Ovšem nelituji toho času. Díky těmto záznamům jsem si oživil spoustu krásných vzpomínek, uložených kdesi hluboko v paměti. A díky těmto záznamům jsme dnes schopni předložit divákům ucelený pohled na historii všech souborů, které v občanském sdružení Haná pracují. Dnes již to nejsou jen dospělé soubory Haná a Mladá Haná, ale také dětské soubory Čekanka, Krušpánek a Kanafaska. Občanské sdružení Haná tímto členěním analogicky kopíruje rodinu. Rodinu, ve které žije několik generací, od těch nejstarších až po malé děti. A dospělé soubory již zde působí spíše jako učitelé a starostiví rodičové, kteří podporují činnost svých dětí. A tak je to dobře.

Ing. Josef Langer

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, národopisný soubor
Zveřejněno 23.11.2006 v 22:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA