PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rozloučení s panem Kristem

Ve čtvrtek 11. ledna 2007 zemřel ve věku 74 let Jan Miroslav Krist, choreograf, tanečník, dramaturg a velká osobnost jihomoravského folklorního hnutí.
Ve čtvrtek 11. ledna 2007 zemřel ve věku 74 let Jan Miroslav Krist, choreograf, tanečník, dramaturg a velká osobnost jihomoravského folklorního hnutí.
Poslední rozloučení s panem Kristem bude v pátek 19. ledna v 17 hodin v obřadní síni Krematoria v Brně.
Ve středu 17. ledna můžete na Jana Miroslava Krista zavzpomínat ve Folklorním okénku na Radiu Proglas od 16.55. Pokud byste poslali svoje vyznání nebo vzpomínku, ráda ji do pořadu zařadím. Pište na bizova@proglas.cz.
Dostala jsem zprávy o tom, že Český rozhlas Brno připravuje hned několik pořadů. Ve středu 17. 1. Rendez-vous s Marcelou Vandrovou, Milanem Zelinkou a Václavem Štěpánkem v 16.00 a v pátek 19. 1. v 17.30 Na moravskou notu s Josefem Prudilem a Jaromírem Nečasem.
Jan Miroslav Krist se narodil 3. 9. 1932 v Brně. Do folklorního hnutí se aktivně zapojil v roce 1949, kdy se stal členem Slováckého krúžku (později Hradišťan) a studentského folklorního hnutí z Uherském Hradišti. Byl spoluzakladatelem a prvním uměleckým vedoucím Olšavy v Uherském Brodě, kde působil v letech 1951-1956 a 1959-1972. Jako umělecký vedoucí, dramaturg, režisér a choreograf spolupracoval se Slováckým krúžkem v Praze, s folklorními souborem Velička, Lipovjan, rozmarýn, Světlovan a dalšími. Od roku 1955 je členem Slováckého krúžku v Brně (byl starostou a vedoucím souboru dospělých). Významně zasáhl do historie MFF ve Strážnici jako autor pořadů i člen programové rady a senátu. Byl autorem pořadů na Dolňáckých slavnostech v Hluku, Horňáckých slavnostech a MFF v Brně. Zabýval se sběrem lidových písní a tanců na Uherskobrodsku, byl garantem realizace videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska, publikoval v oboru folklorního hnutí a tanečního folkloru.
Tolik encyklopedie Od folkloru k folklorismu, která vyšla ve Strážnici v roce 1997.
Od té doby se Jan Miroslav Krist podepsal ještě pod dalšími projekty. Před několika lety vznikla šestidílná videoencyklopedie o verbuňku na Slovácku. Jan MIroslav Krist se podílel na choreografii skladby Tance domova pro Všesokolský slet v roce 2006 a nemohu opomenout jeho význam při realizace projektu, díky kterému byl v listopadu 2005 slovácký verbuňk zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Helena Bízová, Radio Proglas

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Město Brno
Zveřejněno 12.01.2007 v 23:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA