PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Řemeslení v Kovářově

Tisková zpráva...
Řemeslení na Kozácku
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan připravil pro své nejmladší členy v tomto roce, kromě dalších aktivit, také nový projekt s názvem "Řemeslení na Kozácku", neboť právě Kovářov patří do národopisné oblasti "Kozácka".
Děti ze souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan se budou v průběhu roku setkávat a také seznamovat s různými rukodělnými dovednostmi, které využijí při své činnosti ve folklorních souborech. První řemeslení proběhlo ve čtvrtek 25. ledna a při něm si děti z Kovářovánku vyráběly masopustní ozdoby, které budou sloužit k dozdobení kostýmů a masek k plánované masopustní obchůzce.
V úvodu "Řemeslení" se děti seznámily s tradicí masopustu a dozvěděly se spoustu zajímavých informací, proč a kdy se masopust koná, jaké se nosily masky a samozřejmě jaké masopustní taškařice se v průvodu prováděly. Všichni se dohodli, že v Kovářově tutu zajímavou tradici obnoví a předvedou veřejnosti dětskou masopustní obchůzku. Poté již na řadu přišly šikovné ruce a nastalo stříhání, lepení a vázání masopustních řetězů. Při následném setkání děti řetězy dokončí a při další schůzce budou vyrábět zase něco nového.
momenka z Řemeslení
O lidových zvycích našeho lidu vybíráme úryvek z knihy Čeňka Zíbrta Veselé chvíle v životě lidu českého, z kapitoly Lidé přestrojení ve zvířata, kde autor uvádí ..."Pokřtěný lid upravil si staré tradice a pozměnil legendy o příjezdu světců v době vánoční a masopustní v celé skupiny obchůzek se zvířaty. K masopustním veselostem zařazuji tyto zábavy s přestrojenými zvířaty, že počínajíc památkou světce Mikuláše v rozmanitých krajinách československých provozují se tyto veselosti hlavně s koněm bez přesného určení dne, na Lucii, před Štědrým dnem, před Novým rokem, v době Tří králů a odtud až do masopustního úterka."
momentky z Řemeslení
momentky z Řemeslení
momentky z Řemeslení

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.01.2007 v 23:33 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA