PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Delegace Folklorního sdružení v Bulharsku

Na pozvání Bulharského státního rozhlasu se Zdeněk Pšenica, Jarmila Zorbičová spolu s finalistkou soutěže Zpěváček Barunkou Čechovou zúčastnili vyvrcholení celostátní soutěže nejlepších bulharských dětských zpěváků v Sofii.
Na pozvání Bulharského státního rozhlasu se Zdeněk Pšenica, Jarmila Zorbičová spolu s finalistkou soutěže Zpěváček Barunkou Čechovou zúčastnili vyvrcholení celostátní soutěže nejlepších bulharských dětských zpěváků v Sofii. Ve finálovém koncertu, který byl vysílán v přímém přenosu, soutěžilo ve třech kategoriích šestnáct nejlepších dětských zpěváků lidových písní z celostátní soutěže, kterou každoročně organizuje Bulharský rozhlas.
V rámci programu vystoupila jako jediný zahraniční host naše Barunka Čechová z Ostravy. Úspěch měla i při vystoupení v Českém kulturním centru a v Umělecké škole.
Představitelé FoS ČR jednali v Sofii s generální ředitelkou Bulharského rozhlasu Pollou Stančevou, s ředitelelkou odboru Ministerstva kultury, vedením Českého kulturního centra i s agenturou lidového umění Eurotrak.
Konkrétním výsledkem je m.j. dohoda o účasti našeho souboru na mezinárodním folklorním festivalu v Burgasu, kde bude instalována i výstava o české lidové kultuře a folkloru. Dva finalisté Zpěváčka pojedou na letní soustředění bulharských dětí do Primorska, naopak soubory z Bulharska přijedou na MFF Pražský jarmark a další festivaly. Vítězové bulharské dětské soutěže vystoupí ve Velkých Losinách a na našich závěrečných koncertech Zpěváčka. Nejvyšší představitelé Bulharského rozhlasu se zúčastní 10.krojového plesu ve Žďáru n/S.
Naše delegace navštívila i Taneční střední školu v Sofii, na které děti a studenti se seznamují s lidovými tanci ze všech oblastí Bulharska. Zde byla rovněž dohodnuta návštěva několika bulharských studentů v České republice. Předseda Z.Pšenica v rozhovoru, který vysílala Bulharská televize, seznámil diváky s rozvojem folkloru a lidového umění u nás a o aktivitách Folklorního sdružení ČR.

Dušan Macháček

Článek Barbory Čechové
Folklorní sdružení ČR
BULHARSKO ve dnech 26. - 30. ledna 2007
Ve dnech 26.-30.1.2007 jsem s panem předsedou FOSu Zdeňkem Pšenicou a paní Jarmilou Zorbičovou navštívila Bulharsko, kde jsem v neděli 28.1. vystoupila na jejich koncertě vítězů (obdoba našeho Zpěváčka). Koncert byl vysílán v přímém přenosu bulharským národním rádiem Horizont a já jsem tam byla jako reprezentantka České republiky za Zpěváčky a jediný zahraniční host.
Pro tento účel jsme s panem Janem Rokytou vybrali slezskou lidovou píseň Měla jsem ja milučkého.
Hudební doprovod zajistil bulharský muzikant na hudební nástroj tambura, který je pro Bulharsko typický.
Folklorní sdružení ČR
Folklorní sdružení ČR
Podle ohlasu posluchačů se píseň velmi líbila, snad právě pro tu melodickou odlišnost naší a bulharské lidové hudby. Podle mého názoru tam byla řada báječných zpěváků, ale zdá se mi, že jejich písně nejsou tak melodicky různorodé jako ty naše.
Poté mi paní Olga Sagajeva, která vše organizovala darovala krásné náramkové hodinky, abych nezapomněla na chvíle, kdy jsem v Sofii zpívala. Koncertu se zúčastnil také český velvyslanec p. Martin Klepetko. V pondělí jsme navštívili české kulturní centrum a uměleckou školu, kde jsem také zazpívala. Studenty zajímal můj kroj a zajímali se, z jakých částí se skládá a dostala jsem od nich vyrobené dárečky např. šátky a keramiku.
Folklorní sdružení ČR
Na pondělní večeři s generální ředitelkou bulharského rozhlasu jsme ochutnali místní jídla jako je např. jehněčí pečeně a zeleninové saláty. Dostala jsem dárek - tepanou stříbrnou sponu, která je součástí bulharského lidového kroje. Pobyt v Bulharsku byl příjemný, navštívili jsme řadu tamních památek a ochutnali spoustu místních specialit.
Lidé byli velmi přátelští a ochotní a jsem moc ráda, že jsem tam mohla být a dovezla jsem si domů řadu krásných zážitků.
Folklorní sdružení ČR

Barbora Čechová
barbora.cechova@atlas.cz

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 31.01.2007 v 18:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA