PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

O X. Národním krojovém plese

X. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES
Již z dálky bylo slyšet vyhrávání dechové hudby, která vítala účastníky folklorního plesu. Ve vstupní hale nás vítala muzika souboru Bítešan a masopustní maškary ze Studnic u Hlinska a panoval zde velmi čilý ruch. Koná se přece X. národní folklorní ples !
Muzejní spolek Velkobítešska
Na plese byli významní hosté našeho kulturního a politického života - jmenujme alespoň místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila a generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, kteří měli nad tímto plesem záštitu, starostu města Žďáru n.S., ředitele České televize z Ostravy a zahraniční hosty ze Slovenska, Ruska a další hosty. Účastníci plesu byli uvítání předsedou FoSu ČR Zdeňkem Pšenicou a ředitelem plesu Ing. Ladislavem Michálkem. Krátké projevy pronesli i další hosté.
Muzejní spolek Velkobítešska
Národní krojový ples
Překvapila výzdoba sálu, která je rok od roku krásnější. A soubory? Každý se snažil předvést to nejlepší ze svého repertoáru. Velice zajímavé bylo úvodní předtančení tanců Sousedské v provedení horáckých souborů, kde se postupně přidávaly další soubory z celého Horácka a jarmark končil společným vystoupením těchto souborů. Ples pozdravili nejlepší verbíři ze Slovácka a výbušní odzemkáři z Valašska, kteří měli velký ohlas a sklidili velký potlesk. A toto své vystoupení si zopakovali ještě jednou pár minut před půlnocí.
Muzejní spolek Velkobítešska
Slavnostní nástup souborů, v čele domácí soubor Studánka.
Ondráš, Vojenský umělecký soubor
A pak se představilo Horácko s jarmarkem a se vším co na jarmarku patří - představili se různí řemeslníci - řezníci, krejčí, mlynáři, tkalci, pekaři, ševci, děvčata s hráběmi, děti u perníkového stánku a všichni se chovali přirozeně jako na skutečném jarmarku.
Vysočan, soubor písní a tanců
Ale nezapomínalo se také na nekrojované, kteří si s chutí zatancovali při dechové hudbě Božejáků. Tradičně zde hrál vojenský soubor Ondráš a jejich velmi náročné a při tom milé vystoupení
v "modrobílém" bylo velice působivé, jakož i laškovná scénka WC - danc. A kdo nechtěl být na sále, navštívil předsálí, kde si mohl poslechnout lidové muziky, zazpívat a zatancovat si s přítomnými maskami a ochutnat různé speciality Horácka. Nechyběla zde samozřejmě ani bohatá tombola.
V průběhu bálu hrála v prvém poschodí cimbálová muzika VUS Ondráš a vystoupil zde i charakteristický sbor hostů z Ruska, který měl hodně nadšených posluchačů a vůbec to byl příjemný zážitek si jejich zpěv poslechnout.
Ondráš, Vojenský umělecký soubor
Národní krojový ples
X. národní krojový ples se mohl uskutečnit díky obětavým pracovníkům horáckých souborů, starosty města, hejtmana kraje Vysočina, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, funkcionářů FoSu ČR, zejména předsedy FoSu Zdeňka Pšenici, ředitele bálu. Ladislava Michálka a finanční podpory sponzorů. Svou velmi dobrou práci odvedli rovněž autoři programu Miloslav Brtník a Miroslav Ekart, který měl i režii celého večera. Během večera se představily i slezské soubory s pozváním na příští krojovaný XI. ples v roce 2008, na který se všichni těšíme.

Vlasta a Radek Golasovi

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 12.02.2007 v 18:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA