PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Na Národním krojovém plese

Finalistka soutěže Zpěváček 2006 - Ostrava Barbora Čechová o své účasti na Národním krojovém plese ve Žďáru nad Sázavou
První únorovou sobotu jsem na pozvání pana Zdeňka Pšenici vyrazila se svými rodiči do Žďáru nad Sázavou na X. Národní krojový ples. Byl to můj první ples a byla jsem dost zvědavá, jaké to tam bude.
Hned u vstupu nás vítali hasiči a maškary a v předsálí vyhrávala hudba. Tísnily se tam davy lidí v civilu i v kroji a děvčata v horáckých krojích nabízela koláčky.
Přivezla jsem si také kroj, abych reprezentovala svůj slezský region a splynula s obrovskou masou krojovaných účastníků.
Seděli jsme v prvním patře, ale většinu času jsme strávili sledováním velkolepého programu, který byl zahájen zdravicí domácích i zahraničních hostů, vesměs v krojích.
Poté zahájily ples horácké soubory, které převzaly štafetu od Jihočechů a předvedly řemeslné tance a písně. Sál připomínal starý jarmark s pestrými červenobílými stánky. Jejich program byl zábavný a mnohé řemeslné písně jsme si zpívali s nimi.
Výborné bylo vystoupení tanečníků a muzikantů VUS Ondráš a skupiny GAUDEAMUS.
Velkým magnetem pro účastníky plesu byla právě muzika VUS Ondráš z Brna, která hrála a zpívala v předsálí 1. patra a kolem které se tísnily spousty zpívajících i poslouchajících lidí, lehce se pohupujících v rytmu jihomoravských a slovenských písní.
Mezi jednotlivými programovými bloky v sále hrála k tanci dechovka Božejáci.
Těšila jsem se na slezské soubory, které předvedly tance Pilky, Kačok, Bulger a Cigan za pěveckého doprovodu paní Anny Buroňové, také na klání moravských verbířů a valašských odzemkářů. Podle ohlasu publika zvítězili Valaši.
A k dobré zábavě patří i dobré jídlo a pití a to tam taky nechybělo. V přízemí se prodávaly zabíjačkové speciality, buchty a míchali zde bezvadné koktejly, jak alkoholické, tak nealko. Nechyběla ani bohatá tombola.
Velice se mi líbila ta pestrá směsice našich krojů, ale zvláště mě pak zaujaly dívky v ruských krojích s perlovými čelenkami. Všude se tančilo, zpívalo a hrálo a podle spokojených výrazů v obličejích návštěvníků se mohli pořadatele radovat z toho, že se ples povedl.
Ale všechno má svůj konec, i můj první ples. Už se těším na příští rok, kdy ples ve Žďáru bude ve znamení slezského folkloru, kterému se i já odmala věnuji a věřím, že bude stejně krásný a zábavný jako ten letošní jubilejní.

Barbora Čechová

Folklorní sdružení ČR
Barborka Čechová při svém vystoupení v Bulharsku

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 13.02.2007 v 18:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA