PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

S dětmi přišlo do vsi jaro...

SLOVÁCKÝ SOUBOR LÚČKA SVATOBOŘICE - MISTŘÍN
V neděli 25. března se po týdnu mrazivého a deštivého počasí vrátilo s hřejivým jarním sluníčkem na Slovácko i do Svatobořic-Mistřína jaro. V tento den uspořádal Slovácký soubor LÚČKA ve spolupráci s dětskými kolektivy PODKOVÉNKA a KRUŠPÁNEK slavnost Vynášení smrti a Přinášení létečka.
Tento starodávný jarní obřad konce zimy a vítání jara byl naposledy zaznamenán v obci novinářem M. Ševelou v období II. světové války a je zdokumentován v jeho knize U žúdra. Již v té době nebyl však zřejmě moc rozšířen, protože ani nejstarší dosud žijící pamětníci si jej nepamatují a nemohli si ho vybavit.
O jeho obnovu v současné podobě se postarali vedoucí místních dětských kolektivů a především Slováckého souboru LÚČKA, který pro celý rok 2007 připravil projekt ROK NA VSI. Jeho naplňování, které začalo uspořádáním tradičního fašaňku, po slavnosti Smrtné neděle bude pokračovat v první polovině roku stavěním máje, koledou královniček na Svatodušní neděli a kácením máje.
Slavnost Vynášení smrti začala v neděli odpoledne shromážděním dětské drobotiny z PODKOVĚNKY i větších dětí ze souboru KRUŠPÁNEK a početných davů rodičů i diváků v Mistříně v části obce Vyhnálov. Po nedlouhém hraní nejmenších dětí, ustrojila mládež Smrtku a všichni se společně vydali průvodem ulicemi obce k říčce Kyjovce. Zde po odstrojení Smrtku obřadně zapálili a vhodili z mostu do vod potoka, které ji odnesly za hranice katastru obce. Plovoucí symbol zimy a smrti chlapci ze vsi vyprovodili házením kamení. Děvčata mezitím vyzdobila barevnými stuhami s vajíčky, obrázky i věnci vyfouknutých vajec dvě borovičky, které za zpěvu a říkanek děti přinesly zpět na prostornou náves k starému selskému stavení pana Lungy.
Zde před pootevřenými dveřmi na závěr obchůzky děti přednesly koledu, zatančily několik točivých tanců a obdržely výslužku.
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Lúčka, slovácký soubor
Vynášení smrti a Přinášení létečka je starý pohanský a předkřesťanský zvyk. Naši slovanští předkové slavili konec zimy spálením a utopením figury bohyně smrti Moreny a vnášením do ulic svých vsí ozdobených zelených stromků a ratolestí, jenž byly uctěním nastupující vlády bohyně jara Vesny. Zelené stromky byly vyzdobeny červenými stuhami, které znamenají teplo a oheň a výfuky slepičích vajec, které jsou symbolem začínajícího nového života. Naši předkové tímto způsobem zahajovali nový hospodářský rok a vítali nové jaro. Smrtná neděla byla předzvěstí rychle se blížících velikonočních svátků a doby jarního slunovratu, který byl již konečným a definitivním stvrzením převzetí nástupu vlády jara s dostatkem teplých a slunečných dnů, ptačím zpěvem, zelenající se travou i rozkvetlými stromy.

Text a foto: © František Synek
tel. 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Lúčka, slovácký soubor
Zveřejněno 26.03.2007 v 22:23 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA