PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

8. Setkání cimbálových muzik Valašského království

Tisková zpráva
8. hudební festival s mezinárodní účastí
"Setkání cimbálových muzik Valašského království"
18. - 19.5. 2007 - Frenštát pod Radhoštěm
Ve dnech 18. a 19. května 2007 pořádá město Frenštát pod Radhoštěm společně s Folklorním sdružením ČR a Valašským souborem Radhošť Trojanovice za spolupráce s Valašským folklorním sdružením a společnosti Valašské království již 8. ročník hudebního festivalu "Setkání cimbálových muzik Valašského království" s mezinárodní účastí lidových hudeb z Polska a Slovenska.
Tradice hudebního festivalu byla založena v roce 1999 pod názvem "Setkání cimbálových muzik Val.ašského království", kdy se neformálně sešly cimbálové muziky z Valašska, aby se nejen poznaly, ale porovnaly i svou úroveň s ostatními a vzájemně se pobavily. V tomto roce se řadu let koná tato akce jako hudební festival již po osmé. Setkávají se zde jednak dětské, ale i dospělé cimbálové a lidové muziky valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Moravského Valašska.
PROGRAM:
Čtvrtek 17. května 2007
Otevření soutěžní výstavy dětských kreseb ve dvoraně Domu kultury, zaměřené tématicky k hudebnímu festivalu a předání věcných odměn nejlepším kresbám.
Pátek 18. května 2007
V pořadu "Setkání dětských lidových muzik" vystoupí 14 dětských lidových muzik ze Slovenska, Těšínského Slezska, Moravy a Valašska: Jaloveček z Hovězí, CM Rudy Magdona ze Vsetína, Lipka z Jablunkova, Bača z Valašského Meziříčí, Valášek ze Zlína, CM ZUŠ z Bojkovic, Klobučánek z Valašských Klobouk, CM ZUŠ Zd. Buriana z Kopřivnice, LH Mladost z Povážské Bystrice (SK), Kovalíček z Ostravy, Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Hudecká muzika Kopaničárek ze Starého Hrozenkova, Světlina z Hutiska-Solance a CM "Z Radhoště" z Rožnova p.R.
Sobota 19. května 2007
Tradičním programem je vždy pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kde letos 10 cimbálových muzik z Valašska seznámí širší veřejnost se svou bohatou tradiční plodnou činností i současným zajímavým repertoárem. Vystoupí zde: Valašský vojvoda z Kozlovic, Jadernica Valašského Meziříčí, Prameny z Fryštáku, Valášek z Kozlovic, Javorník z Nového Jičína, CM J. Nechanického ze Vsetína, Bukovinka z Bystřice p.H., CM a gajdošská muzika J. Černíka ze Zlína, Klobučan z Valašských Klobouk a jako host Kotci z Frýdlantu n.O. Pořad připravila Marie Hrnčířová a slovem doprovází moderátorka Dagmar Misařová z Českého rozhlasu v Ostravě.
V pořadu "Vystoupení zahraničních účastníků a hostů" vystupují lidové hudby Oravan z Nižné na Orave, Nowina z Jablunkova, Považan z Povážské Bystrice (SK), Jetelinka z Jaworzynki (PL), Ječmínek z Rajce-Jestřebí a Terchovská muzika z Terchové (SK). Diváci v nevšedním programu budou mít možnost posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku i vystoupení hosta z Moravy. Pořad připravila a uvádí Gabriela Golasová.
Kromě těchto tradičních pořadů chystáme velmi zajímavý pořad "Už sem se oženil .....",
kde se v lidových písních 14 muzik Karpatského oblouku dozvíte, co se všechno v manželské "institucí" může přihodit. Vystoupí zde: Radhošť z Trojanovic, Prameny z Fryštáku, Klobučan z Valašských Klobouk, CM J. Nechanického ze Vsetína, Javorník z Nového Jičína, Ječmínek z Rajce-Jestřebí, Nowina z Jablunkova, CM a gajdošská muzika J. Černíka ze Zlína, Považan z Povážské Bystrice, Valašský vojvoda z Kozlovic, Jetelinka z Javorzynki, Terchovská muzika z Terchové, Kotci z Frýdlantu a Oravan z Nižné na Orave. Pořad připravila a uvádí Zita Kučová.
Cílem hudebního festivalu je seznamovat veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností cimbálových muzik Valašska a zároveň regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku a hostujících muzik. Naším cílem je i podpora rozvoje dětských a dospělých muzik, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády o podpoře kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost. Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovensky a Moravy. Dokládá to i účast představitelů našeho politického života, kteří převzali nad naším hudebním festivalem záštitu - předsedy vlády ČR Mirka Topolánka, ministra vlády ČR Cyrila Svobody, poslance PSP ČR Ladislava Šincla, dalších hostů a tradiční účast Královny matky Valašského království Jarmily Šulákové.
Generálními partnery festivalu jsou Severomoravská plynárenská a.s. Ostrava a Siemens VDO Frenštát pod Radhoštěm.
Festival podporují: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Siemens elektromotory Frenštát p.R., Prazdroj Plzeň (Pivovar Nošovice), Lipka HQ spol. s.r.o., Logis Frenštát p.R., Elektropohony Frenštát p.R., Namron a.s., Restaurace Havrlant, Fonotéka Sýkora, Elektro Bartoš, Řeznictví Stiborek, Likérka Fleret, Agentura Valašské království, Stánek Valašs. království -B. Mizerová a R. Špunar, Zahradnictví Myslikovjan, Obecní úřady Trojanovice, Kunčice p.O., Borovice a Veřovice, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a další.
Mediálními partnery jsou: Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, TV Beskyd Valašské Meziříčí a Český rozhlas a Česká televize Ostrava.
Přípravu a režie celého programu hudebního festivalu má Radomír Golas, ředitel hudebného festivalu.
Kontaktní adresa : Školská 1362. 744 01 Frenštát p.R., tel. 0042-556-836095
e-mail: radomir.golas@centrum.cz

Radomír Golas

PŘEHLEDNÝ PROGRAM HUDEBNÍHO FESTIVALU
Pátek 18. května 2007:
15.00 hod. koncert orchestru I ZUŠ z Frenštátu p.R.
15.45 hod. vystoupení souboru Valášek MŠ Markova ulice
16.00 hod. pořad "Setkání dětských lidových muzik"
18.30 hod. odborný seminář pro dětské muziky (povede hudební redaktor ČRo z Ostravy
Jan Rokyta a emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě z Rožnova p.R.
Jaroslav Štika

Sobota 19. května 2007
9.30 hod. přijetí účinkujících a hostů u starosty města
10.30 hod. koncert dechové hudby Javořinka z Lichnova
12.00 hod koncert orchestru II ZUŠ z Frenštátu p.R.
13.00 hod. zahájení hudebního festivalu
13.30 hod. pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království"
16.00 hod. pořad "Vystoupení zahraničních účastníků a hostů"
17.30 hod. pořad "Už sem se oženil ...."
20.30 hod. "Přátelské posezení účinkujících" v Domě kultury
Setkání cimbálových muzik Valašského království

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.05.2007 v 01:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA