PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Lázně Bělohrad - 33. ročník festivalu

V Lázních Bělohradě skončil v neděli 33. ročník mezinárodního folklorního festivalu Slavnosti písní a tanců pod Zvičinou, třetí nejstarší folklorní festival v ČR
Letošního ročníku, který se konal 14. - 17. června, se zúčastnilo 14 souborů s pěti sty účastníky z České republiky a ciziny (Graovo z Bulharska, Patari Erisioni z Gruzie, Hrdličky z Ukrajiny, Zorenka z Ruska a dva soubory - Petah Tikva a Megido - z Izraele); největší počet souborů - 16 - byl v roce 2005. Festival, který pořádaly mj. Folklorní sdružení ČR Praha (přítomen byl i jeho předseda Zdeněk Pšenica), ministerstvo kultury ČR, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Město Lázně Bělohrad, Anenské slatinné lázně Lázně Bělohrad, se konal pod záštitou místopředsedy Senátu ČR Jiřího Lišky, poslankyně Parlamentu ČR Anny Čurdové, hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka a zpěváka Stanislava Hložka (tito poslední tři byli přítomni).
2007
2007
Letošní ročník byl spolufinancován prostřednictvím Folklorního sdružení ČR Evropskou unií a byl doplněn - už pošesté - závodem v polce na 200 metrů Polka rallye. Letos - stalo se tak poprvé v historii festivalu - nemohl jeden ze souborů (izraelský soubor jemenistů Megido) z náboženských důvodů od pátku večera do soboty večera vystupovat během tzv. šabatu (v jejich jazyce s hláskou "š"). Tradiční součástí festivalu je průvod městem i mše svatá za účasti folklorních souborů.
Hořeňák od roku 1949, kdy vznikl, uskutečnil přes 2800 vystoupení ve více než 40 zemích Evropy, Asie (poprvé byl v Turecku roku 1989) a Ameriky (Kanada 1994, USA 1998 a Brazílie 2000). V jeho čele stojí od roku 1971 Jana Rychterová (letos 67letá, mj. vede pečlivě i souborovou kroniku) se svým manželem letošním osmašedesátníkem Jindřichem Rychterou (ten už od roku 1963 byl vedoucím taneční složky tohoto souboru). V tradici pokračují oba jejich synové Martin (tanečník) a Milan (choreograf Hořeňáku a současně spolu se svou manželkou Zdenou vedoucí dětského folklorního souboru Hořeňáček).
40členný Hořeňák včetně 12členné muziky, který založil folklorista Vratislav Vycpálek, syn profesora piaristického gymnázia v Rychnově nad Kněžnou Josefa Vycpálka a manžel dcery rychnovského rodáka překladatele z řečtiny a latiny Otmara Vaňorného, je nositelem státních vyznamenání "Za vynikající práci" a "Za zásluhy o výstavbu", má za sebou mnoho nahrávek v rozhlase, deset televizních pořadů a mj. byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. To když 4. června 2000 tancovalo při "Durynském tanečním festivalu" durynské tance po 20 minut najednou 3472 tanečníků v lidových krajích ze Švýcarska, Německa, Česka - mezi účastníky bylo i 42 členů souboru Hořeňák, Slovinska a Švédska kolem velkého rybníku Altenburg.

Josef Krám, josef_kram@volny.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 19.06.2007 v 23:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA