PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rožnovské slavnosti 2007

Tisková zpráva
ROŽNOVSKÉ SLAVNOSTI 2007
29. června - 1. července 2007 - Rožnov pod Radhoštěm
Ve dnech 29. června až 1. července 2007 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční tradiční mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti. Festival pořádají Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky. Festival je nejen významnou akcí FoS ČR, ale patří i mezi akce dvou významných kulturních organizací při UNESCO, IOV a CIOFF.
Základním východiskem slavností je myšlenka bratří Jaroňků, zakladatelů muzea: "Tance, lidové obřadnosti, veselí a hry nelze uložit do musejních vitrín. Žijí jen, jsou-li zatančeny a znovu prožity. Proto se na nádvoří musejní vědou zbudované dějiny periodicky rozvíří jako součást musea radostný projev národní písně a jiných zvyků lidu našeho, vše zpestřeno pravými valašskými kroji."
V letošním roce chtějí pořadatelé předvést divákům valašské tance, písně a muziku tak, jak je uchovávají různé soubory a skupiny z celého regionu Valašska.
Páteční program bude zahájen pořadem Vitajte na Valašsku v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka v 19 hodin a je věnován vystoupením zahraničních účastníků festivalu. Vystoupí v něm soubory Holubička z Chorvatska, Spandam z Indie, Argonavtes z Řecka, Slniečko ze Slovenska a Béri Balog Ádám z Maďarska. V navazujícím pořadu Zahrajte ně husličky, který je věnován 75. narozeninám primáše Jaromíra Štrunce vystoupí cimbálové muziky Javořina, Kotár, Soláň, Radhošť a Šergac.
V sobotu v 9,00 hod. oživí náměstí T.G.M. v Rožnově pod Radhoštěm pořad Rožnovské slavnosti se představují městu za účasti souborů Lipta, Vizovjánek a zahraničních hostů festivalu. V komorním amfiteátru Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm začíná ve 14 hodin finále soutěže v odzemku a obuškovém o cenu ředitele muzea Kdo vyskočí, ten je chlap! Na tomtéž jevišti pak festival pokračuje dalšími pořady až do pozdních nočních hodin za účasti souborů Malý Radhošť, Sedmikvítek, Malý Beskyd, Malá Jasénka, Soláň, Radhošť, Lipta, Jasénčanky, ženský sbor Polajka a dalších. Hlavní večerní program Lidový rok na Valašsku začíná ve 20 hodin.
Nedělní slavnosti zahájí v 10,30 hod. Mše svatá v kostelíku sv. Anny a celé slavnosti uzavře v 15 hodin pořad Kde jsme doma.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Prohlas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.

Festival podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a další sponzoři.

Podle podkladů Pavlíny Křenkové zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt:
Vítězslav Koukal, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Tel.: 571 757 111 Fax: 571 654 494Mobil: 603 256 718
E-mail: kou@vmp.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.06.2007 v 22:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA