PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

9. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2007

Tisková zpráva
První víkend v srpnu budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 3. do 5 srpna se tam totiž uskuteční již 9. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2007, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Václav Jehlička, minister kultúry SR Marek Maďarič a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představí 25 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Srbska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Z maľovanej truhlice" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Rusava z Bystřice pod Hostýnem se svými tanečníky a slovenský soubor Technik z Bratislavy. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 14,00 hodin bude samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" patřit dětským folklorním souborům. Potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Poláci, Romové a Rusi). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Šumave" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. Pro diváky je připraven jistě zajímavý program, ve kterém chceme humornou, ale i trošku poučnou formou přiblížit problém a důsledky nadměrného přátelení se s alkoholem - samozřejmě jak jinak v lidové písni a tanci. To vše bude tématem programu "Folklorníček pro dospělé aneb Flaštička moje milovaná", který začne ve 22,30 hodin.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a "Živá klenotnica" - malá škola sedmihradských tanců (pod pedagogickým vedením Kataríny Király ze Szarvase, Maďarsko).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli 5. srpna v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské, slovenské a české kuchyně.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Matice Slovenské, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm a FOS ČR.
Významným partnerem je také Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice pod Hostýnem, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligan - úpravy vod, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno a Klub českých turistů.
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

www.janosikovdukat.fos.cz
další informace možné na mob.: +420 603 445 279, +420 724 716 651

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 09.07.2007 v 15:03 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA