PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy o novinkách v přípravě letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek

Vladimír Slačák bude opět duší Slovácké křídlovky
Slavnosti patří také dětem
Národní zahájení Dnů evropského dědictví poukáže na památky regionu
Vladimír Slačák bude opět duší Slovácké křídlovky
Především velký divácký ohlas loňské premiéry pořadu "Slovácká křídlovka" přiměl pořadatele Slováckých slavností vína a otevřených památek k opětovnému zařazení této přehlídky regionálních dechových hudeb do programu slavností. Její duší bude opět kdo jiný než legendární Vladimír Salčák.
"To víte, že se na Slováckou křídlovku velice těším. Právě jsem si od ředitele Klubu kultury pana Macha převzal seznamy kapel, které na přehlídku nominovaly jednotlivé mikroregiony. Domluvili jsme se, že si vše důkladně prostuduji a zanedlouho sestavím dramaturgii letošní přehlídky, ve které by se mělo během čtyř hodin představit přibližně pět dechových hudeb," uvedl Vladimír Salčák, který se zároveň chopí moderování letošní Slovácké křídlovky. Její start je naplánován na sobotu 8. září 2007 ve 12 hodin v zahradní restauraci Koruna.
S ideou uspořádat Slováckou křídlovku přišel v minulém roce Michal Dvouletý. "Chtěli jsme především našim čtenářům představit pokud možno všechny regionální dechové kapely. Jsem rád, že jsme pro tuto myšlenku získali předního odborníka a skvělého spolupracovníka pana Vladimíra Salčáka. O to víc mne těší, že si Slovácká křídlovka získala takovou oblibu, která jí vydobyla pevné místo v programu slavností. A jsem přesvědčen, že je to zásluha právě pana Salčáka," řekl Michal Dvouletý, tiskový mluvčí slavností. "To už nám nikdo neodpárá," dodal s notnou dávnou nadsázky nestárnoucí Vladimír Salčák.

Michal Dvouletý

Slavnosti patří také dětem
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek však nejsou jen festivalem folkloru, vína a historických památek. Pořadatelé nezapomínají také na děti a jejich rodiče. Proto i pro letošní rok rozšířili nabídku doprovodných programů, které budou probíhat na mnoha místech Uherského Hradiště
"Tak například na Mariánském náměstí a Zelném trhu budou moci děti a jejich rodiče zhlédnout rytířská představení, loutkové divadlo či se zapojit do mnoha atraktivních soutěží," připomněl Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště. Podle jeho slov neméně zajímavý program nabídne Bastion, kde bude připraven skákací hrad, historický kolotoč, jízda na ponících a další soutěže. Šermířům a jejich atrakcím bude pro změnu patřit park před obchodní akademií.
"Pestrou nabídku sobotních dětských programů pak doplní další z letošních novinek, a to sokolníci Zayferus Lednice, kteří se pochlubí ukázkami dravých ptáků," dodal Antonín Mach a připojil také pozvánku ke františkánskému klášteru, kde budou návštěvníci slavností svědky rytířského turnaje.
Soutěž dětských výtvarných prací, kterou spolupořádá také Nadace Děti - kultura - sport a základní umělecká škola, je naplánována až na nedělní dopoledne. Tématem dětského kreslení bude opět folklor a památky našeho regionu.

Michal Dvouletý

Národní zahájení Dnů evropského dědictví poukáže na památky regionu
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek letos ozdobí Národní zahájení Dnů evropského dědictví, které je považováno za mimořádně prestižní událost a o jehož hostování muselo Uherské Hradiště dlouho bojovat. Dny evropského dědictví jsou dnes totiž největší celoevropskou kulturní akcí, která jen v České republice ročně otevírá přes 700 památek a dává vzniknout více jak 300 doprovodným akcím.
"Je to výsledek úspěšného naplňování dlouhodobého procesu regenerace památkové zóny, dobré prezentace a úspěch diplomacie. Nesporně k tomuto úspěchu přispěla skutečnost, že město slaví 750. výročí svého založení, ale také skutečnost, že nabídlo mimořádný a atraktivní doprovodný program v podobě Slováckých slavností vína a otevřených památek," uvedl Aleš Holý, vedoucí odboru architektury, plánování a rozvoje uherskohradišťské radnice.
O to více pak Uherskému Hradišti, jako hostiteli tohoto ceremoniálu, sluší letošní téma Dnů evropského dědictví - památky, řemesla a lidová tradice, které se úspěšně odráží v celém programu Slováckých slavností vína a otevřených památek. Vždyť po oba dva víkendové dny budou ve městě otevřeny tři desítky památek, daleko bohatší bude prezentace lidových výrobců výjimečných či zanikajících řemesel, Galerie Slováckého muzea bude hostit výstavu Nositelé tradic lidových řemesel a tak dále. Na neděli 9. září je navíc do vybraných otevřených historických památek připraven také doprovodný program v podobě komorních koncertů a dalších uměleckých programů.
"Pro město Uherské Hradiště i jeho okolí je to mimořádná příležitost, jak prezentovat nejen krásu našich památek, ale také snažení, které vynakládáme na péči o hmotné i nehmotné kulturní dědictví, kterým je Slovácko tak pověstné," dodal Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště.

Více informací:
Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.07.2007 v 00:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA