PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Změna termínů ukázky práce uhlířů u Schwarzenberského plavebního kanálu

TISKOVÁ ZPRÁVA: ZMĚNA TERMÍNŮ UKÁZKY PRÁCE UHLÍŘŮ U SCHWARZENBERSKÉHO PLAVEBNÍHO KANÁLU
Folklorní sdružení Libín-S Prachatice je nositelem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Partnery projektu jsou Tourismusverband Böhmerwald a SUNNSEITN. Spoluorganizátory jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a Jihočeské folklorní sdružení.
Součástí projektu jsou folklorní setkání, ukázky plavení dříví, setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, mše svatá u Rosenauerovy kapličky, ukázka práce dřevorubců a letos premiérově i ukázka práce uhlířů.
Plavební ředitel Hynek Hladík spolu s kolegy z Nové Pece připravoval stavbu milíře a jeho zapálení na úterý 7. srpna. Z organizačních důvodů se však rozhodli ukázku odložit na konec srpna. Milíř by měl být postaven v neděli 19. srpna, v pozdních odpoledních hodinách pak zapálen. Zapálený milíř bude třeba až do jeho otevření o týden později - v neděli 26. srpna ve 12 hodin - trvale hlídat a udržovat, aby nedošlo k nežádoucímu vznícení plamenem - pak by se nevyrobilo dřevěné uhlí, ale popel.
Co Vás vedlo k odložení ukázky práce uhlířů?
"Stavbu milíře je třeba projednat s řadou úřadů, především s hasiči a ochranáři přírody. Tato jednání ještě nejsou dokončena. Neopomenutelným důvodem je, že stále ještě nemáme dost dobrovolníků, kteří by o zapálený milíř celý týden pečovali."
Kde milíř bude stát?
"Milíř postavíme v bývalé pískovně nedaleko Schwarzenberského plavebního kanálu zhruba kilometr od Jeleních Vrchů."
Jak bude stavba milíře probíhat?
"Nejprve upravíme kruhovou plochu tak, aby nemohlo dojít k nežádoucímu prohoření mimo plochu. Pak postavíme středového "krále" - tři tyče, mezi kterými bude suché chvojí. Poté bude postavena "podlaha" milíře, bude v ní ponechán zapalovací kanál, na ní budou rovnána polena, zhruba ve dvou patrech. Důležité je, aby polena byla pokud možno vyschlá, zhruba stejných dimenzí. Postavený milíř bude zakryt čerstvým chvojím, poté drny a hlínou. Pak už bude zapalovacím kanálem milíř zapálen. Bude pak nutné hořící milíř nepřetržitě, ve dne i v noci hlídat a udržovat. Nesmí dojít k rozhoření otevřeným plamenem, každý pramének kouře, plamének ohně bude třeba zadusit."
Kolik dřeva bude potřeba? Kde jej seženete?
"Budeme potřebovat zhruba 10 - 15 prostorových metrů dřeva. Máme jej přislíbené ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava."
Říkal jste, že nemáte stále dost "uhlířů"?Kdyby se nám někdo přihlásil, kam se mají zájemci ozvat? Co můžete "uhlířům" nabídnout?
Potřebujeme alespoň šest chlapů, nebo i žen, kteří milíř postaví a pak budou nepřetržitě udržovat, během 24 hodin se v práci vystřídají.
Pavel Štětina z Nové Pece nám slíbil, poskytne maringotku, či spíše mobilní přívěs, který bude týden pro uhlíře zázemím. My uhlířům dáme symbolickou odměnu.
Kdyby někdo měl zájem je možné v podstatě kdykoliv zavolat na +420 602272442 nebo napsat na e-mail hladik.hynek@iol.cz.

Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache
www.hladikh.websnadno.cz
www.pohadky-maerchen.snadno.eu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.08.2007 v 23:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA