PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

VI. Jihočeská lidová slavnost 2007 - Ohlédnutí

Tisková zpráva
V sobotu 4. srpna se v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. uskutečnila již VI. Jihočeská lidová slavnost.
V sobotu 4. srpna se v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. uskutečnila již VI. Jihočeská lidová slavnost. Probíhala pod záštitou primátora statutárního města Českých Budějovic Juraje Thomy a člena Rady Jihočeského kraje Františka Štangla.
Pořadatelem slavnosti bylo tradičně Jihočeské folklorní sdružení ve spolupráci s Jihočeským krajem, Folklorním sdružením ČR, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a Jihočeským folklorním souborem Kovářovan.

Generálním partnerem Jihočeského folklorního sdružení je Jaderná elektrárna Temelín.
Jihočeské folklorní sdružení
Slavnost také probíhala v rámci projektu "Vytvoření sítě Jihočeského folklorního sdružení v návaznosti na Dolní Rakousko", který je spolufinancován z prostředků EU v rámci programu INTERREG IIIA.
Jihočeská lidová slavnost opět po roce umožnila návštěvníkům jihočeské metropole sledovat bohatý kulturní program folklorních souborů z jihočeského kraje, hostů z Rakouska a dechových kapel.Celý areál slavnosti doplňoval lidový jarmark, který divákům nabídl např. keramiku, výrobky z perníku, koření, výrobky z kůže, sekaný turecký med a další. Na slavnosti nechyběl ani stánek jihočeské kuchyně s nabídkou uzené kýty, kysaného zelí a špekových knedlíků. Přítomným byl také k dispozici informační stánek Jihočeského folklorní sdružení s nejrůznějšími materiály dokumentující bohatou činnost sdružení a pro malé návštěvníky připravili pořadatelé výtvarný koutek, kde si děti mohly nakreslit hezký obrázek, za něž obdržely upomínku.
Jihočeské folklorní sdružení
jarmark
Slavnost zahájila dechová hudba Jihočeská Vlachovka, která lidovými písničkami vytvořila příjemnou atmosféru a mnohé ze skladeb si s kapelou notovali i přítomní diváci. Zhruba ve dvanáct hodin se vydal od Samsonovy kašny průvod všech souborů, provázený dalšími návštěvníky, kteří se těšili na pokračování následného programu. Jeviště se v zápětí zaplnilo všemi vystupujícími, rozeznělo písničkou "K Budějicům cesta", která zahájila pořad "Dostaveníčko nejen s folklorem".
Jihočeské folklorní sdružení
Jihočeská Vlachovka
Jihočeské folklorní sdružení
Průvod, zahájení
Jihočeské folklorní sdružení
Průvod, závěr
Před vlastním pořadem pronesli zdravici předseda Jihočeského folklorního sdružení Milan Škoch a manažerka pro Waldviertel Spolkové země Dolní Rakousko z Volkskultur Niederösterreich paní Verena Hofstetter. Tato organizace spolupracuje na společném projektu s Jihočeským folklorním sdružením, který má za cíl prohloubení vzájemné spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolním Rakouskem v oblasti výměn folklorních souborů a další aktivity.
Po proslovech započal již zmíněný pořad a divákům se postupně představil Prácheňský soubor ze Strakonic, Malý Furiant z Českých Budějovic, Landjugend Jahrings z Rakouska, Libín z Prachatic a závěr patřil dechové hudbě Musikverein Lehen z Rakouska.
Jihočeské folklorní sdružení
Prácheňský soubor
Jihočeské folklorní sdružení
Malý Furiant
Jihočeské folklorní sdružení
Landjugend Jahrings
Jihočeské folklorní sdružení
Libín
Jihočeské folklorní sdružení
Musikverein
Historické náměstí v Českých Budějovicích vytvářelo nádhernou kulisu celému programu, který v průběhu dne opět navštívily stovky diváků, což je pro pořadatele a vystupující největší odměna. Po skončení kulturního programu na náměstí se hosté z Rakouska sešli se zástupci pořadatelů a dalších hostů k přátelskému posezení v restauraci U královské pečeti v hotelu Malý pivovar. Setkání se zúčastnil i náměstek primátora statutárního města Českých Budějovic Rudolf Vodička, zástupce Folklorního sdružení ČR Bohumil Hrubeš a další.
Jihočeské folklorní sdružení
Posezení
Jihočeské folklorní sdružení
Při setkání
Všichni poděkovali pořadatelům i účinkujícím za jejich úsilí při rozvoji jihočeské lidové kultury a vzájemného přeshraničního setkávání, Verena Hofstetter kromě dalšího konstatovala, že rozvoj spolupráce mezi Jihočeským folklorním sdružením a jejich organizací úspěšně pokračuje a přináší velké možnosti v rozvoji sousedských vztahů.
Chtěl bych velice poděkovat všem spolupořadatelům a partnerům za výraznou pomoc i podporu při realizaci slavnosti a velice mě těší, že naše sdružení otevřelo a konkrétními kroky naplňuje rozvoj vzájemného poznávání lidových tradic s Dolním Rakouskem.
Poděkování si zaslouží samozřejmě celý realizační tým akce, všichni účinkující a v neposlední řadě diváci, kteří vytvořili hezkou atmosféru celé slavnosti.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení

Jihočeské folklorní sdružení
Milan Škoch, předseda
Kovářov3, 398 55
e-mail: milan.skoch@jfos.cz
tel.: 382 594 106, 604 692 062
www.jfos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.08.2007 v 22:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA