PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tvůrčí dílny primášků v Rožnově pod Radhoštěm

Tvůrčí dílny primášků 9. - 15. 7. 2007 v Rožnově pod Radhoštěm
Tvůrčích dílen se zůčastnilo 5 dětí z Moravy a 2 ze Slovenska. Byli to:
Kateřina Zetková
Libor Macháček
Michal Šabršula
Michal Uhříček
Jakub Cibira
Matej Kubala
Amálie Lasáková
Rožnov p. R.
Želetice u Kyjova
Zlín
Brno
Liptovský Mikuláš
Trenčín
Ostrava
CM Šergac
CM Babí lom
Bartošův dětský soubor
Brněnský Valášek
CM Cibirovci
FS Trenčan
CM Kovaliček
Lektory byli:
- Drahomíra Klimková (primáška CM Javořina)
- Miroslav Hlosta (dlouholetý primáš CM Technik)
- Ján Kružliak (primáš muziky FS Lipa)
Tvůrčí dílny letos probíhaly od pondělí 9.7. do pátku 13.7. na rožnovské ZŠ 5. května vždy od 9:00 do 15:00 s přestávkou na oběd. Od rána byly každý den na programu tři hodiny s jednotlivými lektory, a po obědě poslechová hodina a nácvik na nedělní závěrečné vystoupení. Paní ředitelka školy nám vyšla velmi vstříc a myslím, že i nájemné za pětidenní pronájem tříd bylo přijatelné. Také jsme uvítali možnost úschovy velmi drahých houslí v místnosti ředitelny, která byla v době mimo provoz školy chráněna bezpečnostním zařízením. Každý den proběhly hodiny s jednotlivými lektory, z nichž každý se věnoval jednomu z aspektů primášování a po přestávce na oběd poslechová hodina, během které lektoři prezentovali úpravy lidových písní v podání renomovaných cimbálových muzik podle svého výběru, a nácvik na závěrečné vystoupení.
V sobotu se pak dílny přesunuly do budovy Sušáku Valašského muzea v přírodě, kde dopoledne probíhal nácvik na závěrečné vystoupení společně s cimbálovou muzikou Kotár. V neděli pak ještě během dopoledne proběhla krátká zkouška s cimbálovkou a na řadu přišlo závěrečné vystoupení na komorním amfiteátru Dřevěného městečka. Primášci i muzika podali i přes obrovské horko skvělý výkon a koncert se musel všem, kteří v tomto počasí našli cestu do Valašského muzea, líbit.
Spolupráce s lektory a jejich činnost samotná byla bez jakýchkoliv problémů. Paní Klimková a pan Hlosta již mají zkušenosti z minulého ročníků dílen a tak byli dobře připraveni a přinesli několik zajímavých nápadů pro příští ročník. Paní Klimková nejen jako vynikající primáška, ale také jako učitelka houslí zvládá tuto úlohu naprosto bravurně a je pro celé dílny velkým přínosem. Ocenit také musím to, že před loňskými dílnami připravila koncepci práce lektorů, která dala celým rožnovským dílnám směr a potřebný systém. Také děti naučila a společně i na závěrečném programu odehráli rumunského Slavíka, což byl zlatý hřeb celého závěrečného vystoupení. Slovenský lektor Ján Kružliak i díky svému věku, kterým byl z těchto tří lektorů dětem nejblíže, přinesl trochu jiný, a nutno říct velmi přínosný, přístup k jednotlivým lekcím a dokázal děti naučit velmi těžké skladby, jakými Vrcharský plač a Vzpomienky na Samka bezesporu jsou. Přinesl také schopnost ještě více všechny primášky nadchnout pro společný cíl.
Myslím, že dětem se celotýdenní dílny velmi líbily a mnoho jim daly. To dokazuje i to, že jsem od nich neslyšel za celou dobu jedinou negativní reakci.

Pavel Jakubík
garant tvořivé dílny primášci
produkční a programové odd. Valašského muzea v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

DALŠÍ INFORMACE: Rožnov pod Radhoštěm
Zveřejněno 06.08.2007 v 22:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA