|
Polena poplují letos o prázdninách naposledyTISKOVÁ ZPRÁVA: POLENA POPLUJÍ LETOS O PRÁZDNINÁCH NAPOSLEDY
Blíží se konec prázdnin! A s ním i poslední letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu na česko-rakouských hranicích u potoka Ježová / Iglbach. Plavební ředitel Hynek Hladík již zveřejnil svůj plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.8/2007 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v neděli dne 26.srpna 2007 v oblasti křížení s potokem Ježová. Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 112 (na českém území). Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva. Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím. Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni. Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům. Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě. Hynek Hladík, plavební ředitel Pane plavební řediteli, čím bude připravovaná ukázka plavení dříví zvláštní?
Zvláštní bude již tím, že bude poslední o letošních prázdninách. Z rakouského Aigenu přijdou plavci oblečení do starobylých oděvů, starý klobouk na hlavě, košile s vestou, pracovní kalhoty, modrá zástěra, na nohou dřeváky nebo pevné kožené boty. Možná, že někteří z nich budou mít v puse kouřící fajfku, za pasem tabatěrku. Nejsem přítelem kouření a kuřáků, ale chápu, že smrdutý dým z fajfky odhání všude přítomný hmyz, který tak znepříjemňoval život v lese. Poslední prázdninová ukázka plavení dříví by měla být oživena i předvedením práce dřevorubců s ručním nářadím.
Proč ten podmiňovací způsob?
Práce v lese byla vždy velmi náročná a nebezpečná. Mezi ty nejnebezpečnější práce vždycky patřilo, a dodnes patří, kácení dříví. Naši dřevorubci přijdou s ručním dřevorubeckým nářadím, s pilou břichatkou, se sekerami, loupákem, sapinou, obracákem. To jsou slova jako z pohádky!
Nejsou to slova z pohádky, tak se jmenuje dřevorubecké nářadí, pomocí kterého by měl být poražen strom, odkorněn, rozřezán na polena a připraven do hráně, aby dříví vyschlo pro další plavení. Kácení je nebezpečné nejen pro lesní dělníky, ale pro všechny, kdo jsou v blízkosti. To víte, do kmene stromu nevidíte, kmen může být třeba nahnilý, či shnilý, na venek to vůbec nemusí být vidět, jak se bude kácený strom chovat, nikdy není zcela jasné. Samozřejmě dřevorubci pracují v lese celý život, i když dnes již ne s ručním nářadím, umí si poradit, ale jisté riziko tu je. V případě nepříznivého počasí se riziko zvyšuje. Když bude foukat vítr, pršet, nedám ke kácení povolení. Prý se do práce budou moci zapojit i diváci?
Určitě to nebude při kácení, odvětvování, asi těžko při loupání, ale zkusit si rozřezávat poraženou kládu možné bude. Jak se k potoku Ježová / Iglbach na plavení dříví dostat?
Ukázka plavení dříví u Ježové / Iglbachu nebude v místech, kam se dostanete až na místo pěšky. Vždy budete muset jít kus pěšky, nebo jet na kole. Popis cesty najdete na našich internetových stránkách pod tlačítkem "Jak k nám". Doporučuji však, abyste zvolili cestu přes Rakousko, jestli pojedete autem. Jeďte do městečka Aigen in Mühlkreis, na horním konci náměstí se dejte na Diendorf - Oberhaag. Po průjezdu přes obec Vás čeká dlouhé prudké stoupání, na vrcholu je po levé straně hotel Haagerhof. Zaparkujte buď u něj, nebo nedaleko u kraje lesa. Když se otočíte do údolí, otevře se Vám pohled, který miluji. Kdyby bylo pěkně, z dalekým výhledem, na obzoru budou kulisy Alp. Po cestě podél lesa se vydejte ve směru šipky ZUR SCHWEMME po značkách. Po zhruba dva a půl kilometrech se dostanete k hraničnímu přechodu Iglbach / Ježová, kde budeme plavit. Ukázka plavení dříví u hraničního potoka Ježová / Iglbach je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Spoluorganizátory jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, Jihočeské folklorní sdružení a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnery projektu jsou Tourismusverband Böhmerwald a SUUNSEITN. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie (Dispoziční fond), Jihočeského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, obce Nová Pec za pomoci s.p. Vojenské lesy a statky a města Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.
Hynek Hladík Diskusní fórum čtenářů |
|