PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Největší pouliční folklor a průvod v centru Prahy

Sluncem ozářené Staroměstské náměstí bylo dnes největším jevištěm či arénou, na kterém dnes po 13 hodině prezentovalo své umění najednou patnáct souborů, účastníků Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Soustředily se zde před zahájením odpoledního průvodu, aby několika tisícovkám turistů a návštěvníků historického centra Prahy předvedly své národní tance, melodie, zazpívaly lidové písně.
K největším překvapením patřila bravurní prezentace tance s 25 metrovým čínským drakem, kterou převáděly tanečníci a tanečnice východočínského souboru LIN´ AN.
Čína
Originální byla i ukázka hry na dlouhé dřevěné trombity, fujary, píšťaly, píšťalky a píšťaličky v podání slovenské skupiny Gernátovců. Bouřlivý potlesk i smích provázel mexické tanečníky a tanečnice, kteří ve speciálních hladkých sandálech doslova bruslili svůj tanec na kluzké staroměstské dlažbě. Diváci ocenily i sólové piruety tanečních dvojic v podání portugalských chlapců a dívek a jejich akordeonový ženský doprovod, stejně jako písně a tance ruského souboru Uralská věčora.
Gernátovci
Gernátovci
Ekvádor
Ekvádor
Betty
Betty
Když hodiny na Staroměstském orloji odbily 14 hodinu, daly se všechny soubory na cestu Celetnou ulicí, která byla rovněž plná turistů, z nichž většina fotografovala a filmovala pestré kroje, tance, poslouchala originální písně a melodie všech souborů. Mezi diváky nechyběli ani číšníci, vrchní a kuchaři z přilehlých restaurací, kaváren, prodavačky z obchodů, které v době průvodu zely prázdnotou.
Josef Harčarik, hlavní organizátor Festivalového průvodu: "Letos nám přálo počasí, odhaduji 4 až 5 tisíc diváků na "Staromáku, Celetné a Ovocném trhu, aktivních účinkujících bylo téměř pět set. Většina souborů připravila části svého programu speciálně vhodné pro "vystoupení na ulici".

Dušan Macháček

Dětská tisková agentura nafotila spoustu krásných fotografií z průvodu a natočila několik zajímavých zvukových záznamů. Vše v následujícím článku z druhého dne festivalu:
foto: Dětská tisková agentura
Zveřejněno 30.08.2007 v 02:56 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA