PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kovářovan na Doudlebských dožínkách

Tisková zpráva...
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce zavítal do Doudleb u Českých Budějovic, tentokrát na jubilejní X. Doudlebské dožínky.
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce zavítal do Doudleb u Českých Budějovic, tentokrát na jubilejní X. Doudlebské dožínky. Představil se v sobotu 8. září společně s dalšími soubory divákům a hostům této tradiční akce, pořádanou na oslavu sklizení úrody.
Do Doudleb Kovářovan jezdí od počátku založení této akce a oplácí tak vždy návštěvu souboru Doudleban, pořadatele Dožínek, který je také tradičním hostem Jihočeského folklorního festivalu v Kovářově.
Dožínky byly zahájeny v půl druhé slavnostní jízdou na ozdobených povozech s koňským spřežením, kdy se celý průvod vydal za hudby a zpěvu na dožínkovou jízdu vsí. Na Kovářovan ale nezbylo žádné spřežení a tak si poradili za pomoci přátel z Doudlebanu. Do vozu (košatiny) naskákala děvčata, mládenci se ujali oje, někteří se vzadu opřeli o vůz a jelo se. Místo ovsa pro koně nechyběla štamprlička i osvědčené pivo a za velkého veselí všichni úspěšně dorazili do cíle.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Jelikož byla obloha zatažená, přesunuli pořadatelé další program do místního kulturního zařízení, kde na jevišti vystupovaly všechny zúčastněné soubory. Program zahájil hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, po něm přišel na řadu Doudleban, na který čekalo překvapení v podobě předání tajemného dárku. Kovářovan a Doudleban se každoročně škádlí žertovnými dárky, jak v Kovářově na festivalu, tak v Doudlebech při Dožínkách. Pro letošní jubilejní ročník si Kovářovan připravil něco speciálního, jedna z tanečnic souboru nejprve v rýmované podobě zrekapitulovala dosavadní výměny a poté došlo na překvapení. Byl to opravdu dárek těžkého kalibru ... Kovářováci přivezli těžký pamětní kámen, ve kterém byla zapuštěna destička s věnováním a také s tím, že jej mají v Doudlebech do země zasadit, aby připomínal přátelství mezi oběma soubory.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
dar
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
předání dárku
Po žertování pokračoval program, kde se samozřejmě představil Kovářovan s písněmi a tanci z Kozácka a následně se všichni veselili do pozdních večerních hodin při společné zábavě.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
pár Kovářovanu
Děkujeme ještě jednou souboru Doudleban za pozvání na Dožínky a přejeme jejich další úspěšné ročníky.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
dívky z Doudlebanu a Kovářovanu
A závěrem k předání dárku zazněla slova: "Ať vám zdobí vísku vaši a připomínán po sto let, že nejen člověk živ je kaší, ale nejdůležitější jsou přátelé a dobří braši."

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
kovářovák a doudlebačka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.09.2007 v 14:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA