PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

Rumunská parní lokomotiva získá rakouskou sestřičku.

Rumunská parní lokomotiva Resita, která je hlavní letní atrakcí na osoblažské úzkokolejce, dostane příští rok možná rakouskou sestřičku.
"V průběhu září budeme jednat s rakouskou firmou, která provozuje podobnou atrakci jako my.Jsou samozřejmě na jiné úrovni a dělají to mnohem déle. Naskytla se nám možnost, že bychom si od nich na dibu asi deseti let zapůjčili další parní lokomotivu. Byla by větší a výkonnější. My bychom jim nabídli výhodnější cenu za práce které pro ně provádíme," prozradil Jaroslav Foltýn, majitel firmy Olpras, která se zabývá rekonstrukci a opravami historických kolejových vozidel.
Lokomotiva Resita, která v létě vozí turisty na osoblažské úzkokolejce , byla zakoupena z grantu Moravskoslezského kraje. Z Rumunska byla dovezena ve značně zdevastovaném stavu. Jak dnes Jaromír Foltýn přiznává mnozí zaměstnanci Olpasu se v první chvíli této hromady šrotu zalekli.
Zkušenosti a zlaté české ručičky z ní však dokázaly udělat krásnou "dámu na kolejích". Většinu chybějících součástek byly schopny vyrobit krnovské firmy. Byla to nelehká práce. Některé součástky chyběly úplně, z některých zbyly jen zlomky. Parní píštˇalu a další drobnosti dostala Resita z mašinky, která stojí na podstavci u Hlavního nádraží. Kola a dvoukolí vyrobila firma Pars, bývalé železniční opravny v Šumperku, a parní kotel musela zrenovovat až speciální firma v Praze. Resita byla vybavena navíc i výkonnou parní brzdou, aby dokázala ubrzdit celou soupravu. Původně byla určena k tažení vagonů, které měly vlastní brzdy. Při rekonstrukci byl Resitě netatrně zvětšen uhlák., aby zásoba uhlí vystačila až do technických zastávek na osoblažské trati. Ty jsou dodržovány stejně jako před sto lety. Lokomotiva prošla samozřejmě po opravách i všemi atesty, které drážní předpisy nařizují a to i testům požárním. Tomu se v odborném slangu říká "jiskrová zkouška" a požární technici při ní zjištˇují , zda množství jisker, které z komína srší při maximální zátěží, odpovídá předpisům. S rakouskou setřičkou by to mělo být před předáním do provozu mnohen jednodušší.
Bruntálský a krnovský deník ze dne 4.září 2007.
Zveřejněno 10.09.2007 v 17:54 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA