PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pentla - Ruský deník 13.8.-25.8.2007

Boršické umělecké těleso Pentla v Rusku
Tak a je to tady, naše boršické umělecké těleso Pentla letí do Ruska. Náš historicky první letecký zájezd! Vše je připraveno, sbaleno, nacvičeno, už jen vyslechnout pár rad na cestu od pana Piluši, který s námi tentokrát bohužel nejede, a odjíždíme z Boršic směr Vídeň.
Cestou se zbavujeme několika přebytečných kil navíc, tj. cca 5l vína. V Břeclavi ještě nabíráme vyslance Folklórního sdružení České Republiky, pana Jaroslava Mikundu. Na letiště do Vídně přijíždíme s časovou rezervou, což v našem souboru nebývá zvykem. Dojídáme poslední řízečky od maminky a vzhůru do oblak. Po čtyřhodinovém letu dosedáme na přistávací plochu letiště v Jekatěrinburku, čtvrtého největšího města v Rusku ležícího na středním Urale.
Pentla, folklorní soubor
Na hranici mezi Evropou a Asií
Po drobných problémech s proclením nástrojů, vítáme Rusko po svém - slivovicou. Náš osud svěřujeme do rukou Mariny, organizátorky našeho zájezdu z ruské strany. Po ubytování na hotelu a krátkém odpočinku nás čeká první nezapomenutelný zážitek - ruské obědové menu - bošč se smetanou a pohanka s podivnou masovou směsí. A to ještě nikdo z nás netuší, že pohanka se stane naším denním chlebem.
Po "vydatném" obědě už na nás čekají dvě sličné průvodkyně - "malenkaja bystraja bábuška" Táňa a mladičká půvabná Světlana (její šarm způsobil vážné srdeční problémy minimálně u poloviny pánského osazenstva souboru). S bábuškou Táňou nám začíná desetidenní maratón za historií a kulturou Jekatěrinburku a jeho okolí.
Druhý den ráno nás čeká první vystoupení tzv. prohlížečka, při které režisérka vybírá tance na zahajovací pořad Oslav města a na galakoncert v Kamenném divadle. Nejvíce se líbila Svatba a Zabíjačka, kterou tanečníci nacvičili v ruském jazyce. Jen tak pro zajímavost, toto vystoupení se konalo v sále, ve kterém se ženil Boris Jelcin. Odpoledne vyráží všichni, kromě vedení, na pomyslnou hranici mezi Evropou a Asií. Aleš Kropáč a David Mikula spolu s panem Mikundou se zúčastnili slavnostního přijetí u ministryně kultury Sverdlovské oblasti.
Pentla, folklorní soubor
Svatba
Pentla, folklorní soubor
Společné foto ze sálu, kde se ženil B.Jelcin
Třetí den dopoledne natáčíme dokument pro místní televizi Věsti Urala. Zdena O., Pavlínka V., Martin G. a David M. poskytují před televizní kamerou rozhovory o naší kultuře a zvycích. Odpovídají také na otázky týkající se Ruska a našich názorů na Rusy. Odpoledne odjíždíme 90 km na sever do městečka Něvjanskoje. Zde navštěvujeme muzeum místních typických řemesel a šplháme na šiknou věž, která je velmi podobná té v Pise.
Večer se někteří z nás věnují poznávání místní kultury z jiného hlediska. Mladší z průvodkyň Světlana nás pozvala mezi své kamarády na jedinou bezpečnou zdejší diskotéku.
Následující den trávíme poznáváním Jekatěrinburku. Od naší hyperaktivní bábušky Táni se dovídáme důležité informace o městě - Jekatěrinburk je hlavní město Sverdlovské oblasti ležící ve střední části pohoří Ural a je domovem asi 1.4 milionu obyvatel. V paměti každého z nás určitě zůstane místo zavraždění carské rodiny Romanovců v centru města, kde nyní stojí pravoslavný chrám. Jinak jsme navštívili spoustu muzeí a dalších zajímavých míst.
Dvě důležitá vystoupení nás čekají pátý den. První se představujeme na úvodním koncertu právě probíhajících Oslav města a poté na galakoncertu předávání významných cen Dcera Ruska v Kamenném divadle města Jekatěrinburk. Na reakcích diváků bylo poznat, že naše tanečnické a muzikantské umění je velmi zaujalo.
Pentla, folklorní soubor
Před bývalým nádražím v Jekaterinburku
Šestý den se naším cílem stává vesnička Nižná, vzdálená asi 180km od Jekatěrinburku. Zde se každoročně koná v místním skanzenu festival místních folklórních souborů. Staré dřevěnice, hospodské stavení a kapličky, typické pro střední Ural, se staly vhodným prostředím i pro naše vystoupení. Tanečníci dokonce tančili s takovou vervou a chutí, že vystoupení končí prokopnutým jevištěm.
Pentla, folklorní soubor
Zabijačka na festivalu v Nižné
Pentla, folklorní soubor
Pravoslavný kostel v Nižné
Pentla, folklorní soubor
Skanzen v Nižné
Další den navštěvujeme Ganinu jamu, místo, kam byla odvezena mrtvá těla popravené carské rodiny, zde byla rozřezána, polita kyselinou a spálena... dost morbidní představa... V pozdějších letech zde byl na památku této události vystavěn komplex osmi pravoslavných chrámu ve stylu tradiční pravoslavné architektury. Odpoledne využíváme k nákupu dárků a suvenýrů. Nebyl v souboru snad nikdo, kdo by domů nekoupil tradiční vodku. Večer pak proběhla nezbytná degustace tohoto typického ruského moku.
Pentla, folklorní soubor
Ganina Jama
Hlavní událost osmého dne nemá překvapivě s Ruskem nic společného. Dovídáme se o záplavách v Boršicích a tak doposud dobrá nálada poněkud upadá a všichni žhaví mobily, aby se dozvěděli podrobnosti.
Ve stínu těchto událostí pak zůstává návštěva vedoucích na českém konzulátu. Byli jsme velmi mile překvapeni jaký význam je přikládán naší návštěvě z hlediska vztahů České Republiky a Ruské Federace a spolupráce českých a ruských firem.
Předposlední den trávíme relaxací a dalším poznáváním města. David Mikula byl pozván na zkoušku místní dětské filharmonie (to je něco jako profesionální ZUŠ), aby odborně posoudil jejich taneční číslo vycházející z českého obkročáku. Potěšilo nás, že i tak daleko od naší rodné vlasti mají lidé, ale hlavně děti, zájem se učit české a moravské tance. Odpočinkový den završujeme saunováním v ruském stylu.
To nejlepší na konec. Poslední den jedeme 250 km na severovýchod do městečka Irbit, tato cesta je opravdovou třešničkou na dortu našeho cestování po matičce Rusi. A navíc ta zima! Zde se poprvé potvrdilo rčení "zima jako v Rusku". Po celou dobu pobytu jsme totiž zažívali třicetistupňová vedra. A tady najednou... Na irbitském jarmarku lidových řemesel ukazujeme vše, co jsme si pro ruského diváka připravili. Poděkováním za naše vystoupení je výborný oběd, prohlídka muzea motocyklů (vyrábí se zde i u nás známé motorky Ural) a galerie. Bohužel, tyto slasti nevychutnáváme plnými doušky, protože každý z nás je už ve svých myšlenkách na cestě domů.
Pentla, folklorní soubor
Společné foto v Irbitu
Po příjezdu do Jekatěrinburku balíme v rychlosti kroje a nástroje, pak následuje rozloučení a pár posledních fotek a hurá na letiště. Asi za deset hodin přijíždíme do našich milovaných Boršic.
Co říci závěrem? Snad jen poděkovat Ministerstvu Kultury ČR, Folklornímu sdružení ČR, firmě Rogat a dalším sponzorům, bez kterých bychom tento velmi vydařený zájezd nemohli zažít. Věříme, že jsme náš region a celou Českou Republiku reprezentovali se ctí.

Aleš Kropáč

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Pentla, folklorní soubor
Zveřejněno 18.09.2007 v 21:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA