PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Setkání lidových muzik v Praze

Zpovídání Josefa Harčarika, ředitele 24. ročníku
Letos se v Praze sejdou Lidové muziky již po dvacáté čtvrté. Kde, kdy a kdo?.
Letošní setkání lidových muzik bude 10. listopadu 2007 opět v Kulturním domě Vltavská v Holešovicích v Praze 7. Již potřetí se můžeme těšit na virtuozitu mladých muzikantů, kteří v programu od 13:00 hodin budou hrát pro malé i velké diváky zajímající se o lidové umění a zvláště o hudební zpracování lidových zvyků a obyčejů.
Každý ročník se něčím lišil od toho předchozího, co to bude letos?
Loňské setkání mělo tematický okruh - vše co souvisí s koňmi či už na práci, válku či asentýrku a nebo jen tak zamilované " koňské" písničky.
Letos malí i dospělí muzikanti a zpěváci budou hrát a zpívat o naši zahrádce, z naši zahrádky, na našem poli i písničky z našeho pole. Určitě to bude velice zajímavé srovnání techniky hraní, hudebních úprav, zajímavých lidových textů na dané téma.
Na které hosty se můžeme těšit?
Pro letošní Setkání se organizátorům podařilo zajistit vynikající dětskou cimbálovou muziku KORNIČKA ze slovenského Trenčína. Je to velmi zajímavé hudební těleso se zvláštním hudebním i pěveckým projevem.
Návštěvníci se mohou těšit rovněž na vystoupení tradičního účastníka Setkání v pověstné Domovině a to valašské cimbálové muziky DOLINA Valašského krúžku v Praze. Určitě bude na místě popřát primášovi Mirkovi Maxovi vše nejlepší k jeho 80tým narozeninám.
Co děti připravují pro děti?
Pro letošní rok se nám již nepodařilo zajistit obdobu kasací lidové zábavy pro dětské soubory z Prahy a blízkého okolí s dětskými muzikami. Organizátoři by rádi připravili dětskou veselici, abychom se společně mohli zabavit mimo dané souborová témata jejich vlastních vystoupení.
Doufáme, že již jubilejní XXV.setkání lidových muzik bude o tento programový blok obohaceno.
Jaké písně a melodie budou převažovat, české, slovácké, valašské, slovenské případně další?
Vždycky bylo a doufáme, že i zůstane tomuto hudebnímu festivalu vlastní, že nemá vyhrazené hranice pro jednotlivé písničky event. orchestrální skladby. Určitě na Setkání zazní české, slovenské, moravsko-slovácké, valašské. Uslyšíme písničky o ježkovi, veveřičce, fiale, majoránce, zelení hájové, o máku, čížeček, ....
Zazpíváme si i letos společně?
Stalo se již tradicí každého setkání, že na konec programu si všichni společně zazpívají. Pro letošek mohu prozradit, že budeme zpívat moravskou Konopa, konopa, Zelení hájové, Ach synku, synku, Nechoď Janku pres Polanku a jako tradičně společné zpívání budeme končit písničkou Na rozloučení ....
Jaká bude Kasací zábava?
Určitě skvělá. Začínat bude česká dudácká muzika DOKOLEČKA, která udivovala diváky v Domovině a dále se budou muziky pravidelně střídat tak, aby si každý mohl počkat na tu svou, aby si ji nejenom zazpíval, ale také zatancoval. Bude to velice pestrý průřez všemi známými tanci od jihočeských koleček přes různé polky a mateníky až ke slováckým točeným, vrtěným a verbuňkům. Rovněž valašské točené, starodávné až po slovenské čardáše či neodmyslitelné východňárské karičky.

Děkuji za rozhovor. Dušan Macháček

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.10.2007 v 11:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA